eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Konto oszczędnościowe jak półroczna lokata

Konto oszczędnościowe jak półroczna lokata

2010-12-13 12:15

Konto oszczędnościowe jak półroczna lokata

10 najwyżej oprocentowanych rachunków oszczędnościowych na rynku. Saldo: 10 tys. zł © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Podwyżka stóp procentowych jest nieunikniona, a obecne oprocentowanie depozytów jeszcze wzrośnie. Dlatego zamiast zamrażać środki na długoterminowych lokatach lepiej założyć konto oszczędnościowe. Ich zyskowność wcale nie odstaje od lokat.

Przeczytaj także: Jak oszczędzać gdy rosną stopy procentowe?

Aktualnie banki najchętniej przyjmują środki od klientów na okres od pół roku wzwyż. Z kolei konsumenci, którzy czekają na wzrost oprocentowania depozytów niechętnie wybiegają tak daleko w przyszłość. Rozwiązaniem sytuacji wydają się być krótkoterminowe lokaty i konta oszczędnościowe. Te drugie oprócz zadowalających odsetek zapewniają również klientowi szybki dostęp do oszczędności. Dla banków nie jest to już tak komfortowa sytuacja, ponieważ nagły odpływ oszczędności klientów może przyjść w najmniej oczekiwanej chwili. Instytucje finansowe rekompensują sobie tę niepewność sprzedając klientowi dodatkowe rachunki osobiste, z których czerpią dodatkowe przychody. Ponad połowa banków do założenia konta oszczędnościowego wymaga wcześniejszego otwarcia ROR-u, a w pierwszej dziesiątce najwyżej oprocentowanych rachunków tylko dwa banki nie stawiają takiego warunku.

Skokowy wzrost zainteresowania kontami oszczędnościowymi w ciągu ostatnich dwóch lat powoduje, że banki wciąż rozwijają ofertę i notują coraz wyższą liczbę otwartych rachunków. Duże zainteresowanie wzbudziło wprowadzenie przez BNP Paribas Fortis Konta WIĘCEJ Oszczędzającego na początku listopada. Jego oprocentowanie to aż 5,8 proc. z możliwością ominięcia podatku dzięki kapitalizacji dziennej. Obecnie żadna instytucja nie oferuje wyżej oprocentowanej lokaty, a BNP gwarantuje utrzymanie takiej stawki przez 12 miesięcy. W ofercie jest jednak haczyk, bank kapitalizuje odsetki wyłącznie w dni robocze, więc jeśli na rachunku znajduje się zbyt duża kwota (ok. 5,2 tys. zł), to po weekendzie zostanie pobrany podatek od zysków kapitałowych. Dlatego efektywnie oprocentowanie jest nieco niższe. Dodatkowo bank umożliwia założenie tylko jednego takiego konta, podczas gdy standardem na rynku jest już możliwość założenia co najmniej trzech rachunków. Oferta jest przeznaczona tylko dla nowych klientów.

W ostatnich dwóch tygodniach zmiany zaszły m.in. w Lukas Banku, który wprowadził konto z kapitalizacją dzienną, a Allianz Bank podwyższył oprocentowanie o 0,1 pkt proc. Istotna obniżka (-0,25 pkt proc.) dotknęła klientów Polbanku, który do czasu wprowadzenia nowego konta przez BNP Paribas Fortis był zdecydowanym liderem na rynku.

fot. mat. prasowe

10 najwyżej oprocentowanych rachunków oszczędnościowych na rynku. Saldo: 10 tys. zł

10 najwyżej oprocentowanych rachunków oszczędnościowych na rynku. Saldo: 10 tys. zł


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: