eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt jako źródło finansowania działalności

Kredyt jako źródło finansowania działalności

2010-12-08 13:03

Przeczytaj także: Faktoring, leasing, kredyt obrotowy - co wybrać?


Spekulacja taka związana z przewidywaniami zmiany kursu walut czy poziomu stóp procentowych jest odrębną kwestią, ale abstrahując od zasadności jej dokonywania w kontekście podstawowej działalności podmiotu należy stwierdzić, iż spekulacja taka, nawet jeżeli uznana zostanie przez podmiot za zasadną, powinna być dokonana na bazie odrębnych instrumentów. Główną przesłanką tego stwierdzenia nie jest chęć uzyskania czystego instrumentu, co polepsza możliwości jego efektywnej analizy, ale zwykła przesłanka kosztowa.

Pamiętać bowiem należy, że o wiele tańszą metodą uzyskanie tego samego efektu spekulacyjnego jest zastosowanie do tego celu instrumentu przeznaczonego do tego właśnie celu takiego jak instrumenty pochodne. Posiadanie dwóch instrumentów czyli czystego kredytu i instrumentu o charakterze spekulacyjnym/inwestycyjnym jest rozwiązaniem o wiele bardziej efektywnym kosztowo, a ponadto ułatwia analizę powyższych instrumentów i pozwala lepiej zrozumieć ich charakter.

Z ryzykiem wiąże się również zwracanie szczególnej uwagi na zapisy umowne, które mogą spowodować w określonych stanach natury zmianę obecnych warunków kredytowania. Ta często bagatelizowana kwestia w wielu wypadkach okazuje się niezwykle newralgiczna w przypadku umów o długim horyzoncie czasowym, dlatego też wymaga szczególnej analizy i uwagi. Kolejną uniwersalną zasadą jest całościowe rozpatrywanie kosztów i wyliczanie efektywnej stopy oprocentowania w okresie.

Rozpatrując kredyt jako formę pozyskania dodatkowego finansowania należy pamiętać, iż mimo że jest on najbardziej rozpowszechnioną i najlepiej zrozumianą przez przedsiębiorców formą finansowania dłużnego to jednak z jego pozyskiwaniem wiąże się bardzo wiele popełnianych po stronie podmiotów gospodarczych błędów, wynikających z niedołożenia należytej staranności.

Zasadne wydaję się stwierdzenie, że powszechna opinia o posiadaniu wiedzy na temat tego instrumentu i braku jego skomplikowania skutkuje przywiązywaniem zbyt małej uwagi do dokładnej analizy tego instrumentu, który wywiera niejednokrotnie wielkie skutki na sytuację ekonomiczną podmiotów gospodarczych. W wielu przypadkach przekonanie o przejrzystości tego instrumentu i stopnia jego zrozumienia również okazują się błędne, dlatego też wskazane jest przywiązywanie do niego bardzo wysokiego stopnia uwagi.

poprzednia  

1 ... 3 4

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: