eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt jako źródło finansowania działalności

Kredyt jako źródło finansowania działalności

2010-12-08 13:03

Przeczytaj także: Faktoring, leasing, kredyt obrotowy - co wybrać?


Istotną kwestią jest tu również występowanie tzw. okresu karencji czyli odroczenia w spłacie pierwszej raty kredytu. Najczęściej karencja ta odnosi się jedynie do rat kapitałowych, co wiąże się ze spłatą odsetek już na początku okresu kredytowania. Podstawową zmienną finansowania dłużnego jest oczywiście koszt kredytu rozumiany zarówno jako stopa oprocentowania kredytu, poziom prowizji należnej finansującemu, jak i inne opłaty ponoszone przez podmiot pozyskujący finansowanie. Istotną kwestią jest tu nie tylko samo podejście do stopy oprocentowania, czyli stopa zmienna lub stała, ale również sposób naliczania odsetek czyli kapitalizacji kredytu.

Wszystkie te czynniki zasadniczo wpływają na ostateczny koszt kredytu i jego ekonomiczną opłacalność dla podmiotu uzyskującego finansowanie. Istotna jest w tym względzie zarówno analiza wpływu uzyskanego finansowania na rentowność prowadzonej działalności jak i analiza zdolności podmiotu do terminowej realizacji zobowiązań i poziom ponoszonego przez niego ryzyka. O tej ostatniej kwestii decyduje nie tylko poziom elastyczności jaki pozostawił sobie podmiot przy analizie swoich zdolności do realizacji zobowiązań względem dostarczyciela kapitału, wynikających z przyszłych przepływów pieniężnych, jak i zapisy umowne związane z posiadanymi przez dawcę kapitału zabezpieczeniami i warunkami umownymi.

Poziom zabezpieczeń oraz ich siła i warunki wypowiedzenia umowy oraz zmiany warunków umownych ze strony banku w wielkim stopniu wpływają na poziom ryzyka ponoszony przez biorcę kapitału. Możemy mieć tu do czynienia z wieloma formami zabezpieczeń takich jak hipoteka, przewłaszczenie, zastaw, weksel, poręczenie, czy innego rodzaju gwarancje. Jak widać zabezpieczenia te mogą mieć charakter rzeczowy lub zabezpieczeń osobistych. Łatwo też zauważyć iż zabezpieczenia te znacząco różnią się pod względem ich siły i możliwości oraz okresu ich potencjalnej realizacji.

Zasadniczą kwestią są również warunki umowne regulujące sposób wykorzystania pozyskanych środków oraz kontrolę tego wykonania, a także obowiązki podmiotu względem banku odnoszące się do zakresu informacji i częstotliwości ich przekazywania bankowi. Czynniki te w pośredni sposób również wpływają na koszt uzyskanego finansowania. Duża ilość czynników wpływająca na ostateczny koszt kredytu i jego wpływ na rentowność prowadzonej działalności sprawia, iż konieczna jest każdorazowa indywidualna analiza wszystkich powyższych czynników. Można jednak wyodrębnić uniwersalne podziały i zasady jakie wiążą się z tym rodzajem instrumentu finansowego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: