eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt jako źródło finansowania działalności

Kredyt jako źródło finansowania działalności

2010-12-08 13:03

Kredyt jako podstawowa forma uzyskiwania finansowania dłużnego pełni w gospodarkach rynkowych podstawową rolę w pobudzaniu aktywności gospodarczej. Rola ta jest szczególnie widoczna na rynkach, którym nie udało się jeszcze wykształcić aktywnego rynku obligacji korporacyjnych.

Przeczytaj także: Faktoring, leasing, kredyt obrotowy - co wybrać?

Kredyt jest zazwyczaj najbardziej rozpowszechnioną i najlepiej rozpoznawalną i zrozumiałą formą pozyskiwania finansowania wśród podmiotów gospodarczych. Wysoka dostępność oraz poziom zrozumienia tego instrumentu sprawiają, że cieszy się on coraz większym powodzeniem, na co wpływa również tendencja do maksymalizacji zwrotu z kapitałów własnych w podmiotach gospodarczych, która w wielu przypadkach osiągana jest poprzez zastosowanie dźwigni finansowej właśnie w postaci kredytu. Instrument ten służy więc do intensyfikacji działalności inwestycyjnej, sprzedażowej lub marketingowej podmiotu. Często też pozwala na zwolnienie części środków własnych podmiotu, co pozwala na realizację nowego przedsięwzięcia.

Należy jednak pamiętać że jest to instrument, który wymaga posiadania przez podmiot wysokiej zdolności kredytowej oraz zestawu zabezpieczeń akceptowanych przez podmiot będący dawcą finansowania. Istnieje wiele parametrów jakie decydują o kwalifikacji tego instrumentu oraz determinują jego przydatność dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Do podstawowych parametrów należy zaliczyć wielkość kredytu, okres kredytowania oraz koszt kredytu. Jednakże żeby w pełni ocenić przydatność tego instrumentu należy analizować całokształt warunków kredytowania występujących w konkretnym przypadku.

Tak więc rozpatrując wielkość udzielanego kredytu należy przeanalizować nie tylko całościową sumę kredytu czy wartość dostępnej linii kredytowej ale także dostosowanie sposobu udostępniania środków do potrzeb podmiotu oraz warunki jakie muszą być spełnione w celu uzyskania możliwości skorzystania z poszczególnych transz finansowania.

Zasadniczo można wyróżnić trzy podstawowe sposoby udostępniania środków dla podmiotu: wypłata całościowa, wypłata w transzach oraz elastyczna linia kredytowa. W wielu przypadkach umowy kredytowe zawierają szereg wyłączeń stwarzających ryzyko dla zachowania ciągłości procesu wypłat jeżeli udzielone finansowanie przewiduje wypłatę finansowania w transzach. Ryzyko to może być również rozumiane jako ryzyko utrzymania pierwotnych warunków kredytowania w przypadku zmiany warunków zewnętrznych lub wskaźników wewnątrz podmiotu. Z wielkością finansowania nieodłącznie związana jest również waluta w jakiej kredyt jest udostępniany i jej zgodność z przewidywanym zastosowaniem uzyskanych środków.

Niezgodność w tym względzie może skutkować znacznymi odstępstwami od założonego planu wydatkowania i przewidzianego zapotrzebowania na środki obce. Kolejną podstawową kwestią jest termin i periodyzacja udostępnienia środków przez finansującego, a także okres kredytowania i harmonogram spłat. Przy czym zasadniczo wyróżnia się trzy podstawowe sposoby spłat. Są to mianowicie spłaty na bazie równych rat, równych rat kapitałowych, lub spłat ustalanych indywidualnie na bazie przewidywanych przepływów w podmiocie. Są to niezwykle istotne kwestie zarówno z punktu widzenia optymalizacji względem potrzeb i możliwości podmiotu uzyskującego finansowanie, jak i parametry w znaczący sposób wpływające na koszt uzyskanego finansowania.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: