eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Stopy bez zmian, kredyty hipoteczne tanieją

Stopy bez zmian, kredyty hipoteczne tanieją

2010-10-28 10:58

Stopy bez zmian, kredyty hipoteczne tanieją

Wysokość raty kredytu hipotecznego w zależności od marży © fot. mat. prasowe

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Pozostaną więc one na historycznie najniższych poziomach. Już od pół roku trzymiesięczny WIBOR (wskaźnik, który jest podstawą wysokości oprocentowania m.in. kredytów hipotecznych) oscyluje w okolicach 3,8-3,9 proc., ostatni raz tak długi okres stabilizacji (a nawet dłuższy - trwał trzy kwartały) tego wskaźnika mieliśmy od połowy 2006 roku.
W rezultacie raty kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotych nie powinny w najbliższych miesiącach podlegać większym wahaniom. Rata 30-letniego kredytu z marżą 1 pkt proc. wynosi 528 zł na każde 100 tys. zł kredytu i różni się w zależności od wysokości marży.

fot. mat. prasowe

Wysokość raty kredytu hipotecznego w zależności od marży

Wysokość raty kredytu hipotecznego w zależności od marży


Co innego kredyty nowo udzielane. Od ponad roku postępuje liberalizacja rynku hipotek, kolejne banki obniżają marże, prowizje i wymagania dotyczące wkładu własnego. W efekcie średnia marża kredytu z 25-proc. wkładem własnym spadła od wakacji z 2 do 1,8 pkt proc. Oczekujemy, że do końca roku kilka kolejnych banków obniży marże kredytów złotowych i w efekcie średnia marża może spaść nawet do 1,7.

Decyzja RPP jest neutralna dla posiadaczy lokat i obligacji skarbowych. Zamiast podnosić oprocentowanie banki wolą wabić klienta inaczej: wprowadzają lokaty (bądź konta oszczędnościowe) z jednodniową kapitalizacją, co pozwala na omijanie podatku Belki. Bank nie musi więcej płacić klientom, a ci i tak mają korzystniejszą ofertę, kosztem fiskusa.

Brak zmiany stopy lombardowej (pozostaje na poziomie 5 proc.) oznacza niezmienioną wysokość maksymalnego oprocentowania pożyczek. Zgodnie z ustawą antylichwiarską bank nie może pobierać więcej odsetek niż 20 proc. w skali roku. Do takiego pułapu kredyty hipoteczne oczywiście nie dochodzą, dotyczy on pożyczek gotówkowych oraz zadłużenia na kartach kredytowych.

Decyzja Rady jest zgodna z oczekiwaniami rynku i oznacza, że stopa referencyjna NBP nadal będzie wynosić 3,50 proc., stopa lombardowa 5,00 proc., depozytowa 2,00 proc., redyskonta weksli 3,75 proc., a dyskonta weksli 4,00 proc.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: