eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak inwestować w perspektywie 5 lat?

Jak inwestować w perspektywie 5 lat?

2010-10-21 10:29

Jak inwestować w perspektywie 5 lat?

Cykl koniunkturalny © fot. mat. prasowe

Inwestowanie pieniędzy na rynku kapitałowym nie należy do rzeczy łatwych. Sprawę dodatkowo komplikuje duży wybór różnego rodzaju instrumentów finansowych, co zwiększa dozę niepewności wśród potencjalnych uczestników rynku kapitałowego. Inwestowaniu towarzyszy realne ryzyko i potencjalny zysk. Im większe ryzyko jesteśmy w stanie zaakceptować, tym zwykle większych możemy spodziewać się profitów. W przypadku planów inwestycyjnych na pięć lat, zalecałbym jednak średni poziom ryzyka.

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna a ryzyko kraju

Jestem zdecydowanym zwolennikiem takiego inwestowania gotówki, w którym mamy możliwość reagowania bezpośrednio bądź pośrednio na permanentnie zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne gospodarki i inwestowania zgodnie z cyklem ekonomicznym. Inwestowanie w odmienne (nieskorelowane) instrumenty finansowe nazywa się dywersyfikacją, ma ona na celu utrzymanie stabilności całego naszego portfela inwestycyjnego podczas różnych cykli gospodarczych oraz zdarzeń losowych. Ważne jest, aby mieć wybór i sposobność płynnego przejścia z jednego rodzaju aktywów do drugiego.

Na polskim rynku najbardziej popularną formą lokowania kapitału jest Giełda Papierów Wartościowych. Jeżeli nie czujemy się giełdowymi „rekinami” oraz nie mamy zamiaru codziennie śledzić notowań, to optymalnym rozwiązaniem będzie powierzenie pieniędzy wyspecjalizowanemu podmiotowi, który będzie to robił za nas, zatrudniając sztab fachowców do obserwowania trendów rynkowych, otoczenia makroekonomicznego i spółek mogących osiągać ponadprzeciętne zyski. Tym podmiotem jest fundusz inwestycyjny. Rozwój rynku kapitałowego przyczynił się do utworzenia bardzo dużej liczby i typów funduszy o różnej klasie ryzyka i profilu inwestowania. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie podzielenie swoich oszczędności pomiędzy różne aktywa:
  • fundusze akcyjne inwestujące w polskie papiery wartościowe;
  • fundusze inwestujące w zagraniczne aktywa zarówno w krajach rozwiniętych (gdzie stopy zwrotu są nieco niższe niż na polskim rynku), jak i rozwijających się (Chiny, Indie, kraje Ameryki Południowej, kraje Europy południowo-wschodniej, gdzie stopy zwrotu są dużo wyższe niż parkiety giełd krajów rozwiniętych);
  • fundusze inwestujące w obligacje i rynek pieniężny zarówno w Polsce, jak i na świecie;
  • fundusze surowcowe inwestujące w metale szlachetne, kopaliny;
  • fundusze inwestujące w rynek towarów i płodów rolnych;
  • fundusze specjalistyczne inwestujące w poszczególną gałąź przemysłu, np. fundusze Eko (związane z ochroną środowiska i energią odnawialną), fundusze inwestujące w nieruchomości;
  • lokaty ustrukturyzowane – mniej płynne aktywa niż fundusze inwestycyjne, ale dające z góry założoną stopę zwrotu.

Należy przy tym pamiętać, że nie ma jednej recepty na sukces. Najważniejsze, aby kierować się kilkoma zasadami, które bardzo pomogą nam osiągnąć cel inwestycyjny:
  • określenie horyzontu czasowego inwestycji – ile czasu moje pieniądze mogą pracować, kiedy będą mi potrzebne?
  • określenie swojego profilu inwestycyjnego – jestem świadomy i chcę inwestować ryzykownie, bo mam zamiar „opływać złotem”, czy może bardziej bezpieczna strategia o mniejszym potencjale zysku, ale także przy mniejszym ryzyku?
  • wyeliminowanie emocji – to często emocje są przyczyną nietrafionych inwestycji – czy jestem w stanie zaakceptować okresowy dwudziestoprocentowy spadek wartości mojego portfela? Czy po kwartale spadkowej tendencji na rynku gorączkowo będę szukać potwierdzenia nietrafności mojej decyzji i zmieniać całą strategię?
  • cierpliwość i okresowe np. raz na kwartał przy inwestycji minimum pięcioletniej – sprawdzanie portfela – częstsze monitorowanie może spowodować więcej złego niż dobrego.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: