eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wynagrodzenia IX 2010 a zdolność kredytowa

Wynagrodzenia IX 2010 a zdolność kredytowa

2010-10-19 13:38

Wynagrodzenia IX 2010 a zdolność kredytowa

Ile metrów mieszkania można kupić za średnią pensję © fot. mat. prasowe

O prawie 40 proc. zwiększyła się powierzchnia mieszkania, jakie w Łodzi może na kredyt kupić rodzina z dzieckiem zarabiająca dokładnie dwie średnie krajowe. Modelowa polska rodzina, składająca się z dwójki rodziców o średnich zarobkach i dziecka, która chce kupić mieszkanie, ma szansę na kredyt hipoteczny w kwocie ok. 395 tys. zł, o kilkaset zł mniejszy niż przed miesiącem. W trudniejszej sytuacji jest singiel, który mieszkanie chciałby kupić sam. Jego mediana zdolności kredytowej wynosi niespełna 194,5 tys. złotych.
Uwzględniając średnie ceny transakcyjne z poprzedniego miesiąca, za taki kredyt rodzina 2+1 mogłaby we wrześniu br. kupić prawie stumetrowe mieszkanie w Łodzi lub o połowę mniejsze w Warszawie. Odpowiednie wartości dla osoby samodzielnie szukającej lokum to 48,5 i 24,8 m2. To niewiele, ale warto zwrócić uwagę, że rok temu sytuacja była dużo trudniejsza. We wrześniu 2009 roku singiel mógłby kupić 34,3 m2 w Łodzi lub niespełna 20 m2 w Warszawie. To oznacza, że realna dostępność mieszkań dla singla wzrosła w tym okresie o 37,4 proc. w Łodzi i 23,7 proc. w stolicy, a dla rodziny odpowiednio 38,7 i 25 proc.

Łódź jest miastem, w którym w ciągu roku dostępność ta wzrosła najbardziej. Jest to efekt spadków cen nieruchomości (dla Łodzi wyniósł on prawie 11 proc.), wzrostu średniej pensji (o 4 proc. rocznie), a także liberalizacji podejścia banków do udzielania kredytów hipotecznych. Rynek odrodził się po kryzysie, spadły marże i zdolność kredytowa klientów wzrosła.

Drugi miesiąc z rzędu spadła dostępność mieszkań w Gdańsku. Wzrost średniej ceny transakcyjnej o 171 zł (3 proc.) sprawił, że zamiast prawie siedemdziesięciometrowego mieszkania, rodzina 2+1 może teraz kupić lokum o powierzchni 67,6 m2. Powierzchnia mieszkania dostępnego na kredyt w ciągu miesiąca najbardziej wzrosła w Łodzi (o 3 proc.) oraz w Warszawie i Wrocławiu
(o 1,2-1,4 proc.). W Poznaniu zwyżka była skromniejsza (0,4 proc.), a w Krakowie powierzchnia mieszkania pozostała praktycznie niezmieniona.

fot. mat. prasowe

Ile metrów mieszkania można kupić za średnią pensję

Ile metrów mieszkania można kupić za średnią pensję

Open Finance co miesiąc przygląda się temu, jak duże mieszkanie może w największych polskich miastach kupić na kredyt rodzina zarabiająca dwukrotność średniej krajowej publikowanej przez GUS oraz singiel zarabiający średnią. Przeciętne wynagrodzenie we wrześniu 2010 roku wyniosło 3403,68 zł brutto (2437,70 zł netto), to o 0,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 3,7 proc. więcej niż przed rokiem. Do symulacji przyjmujemy, że klienci nie posiadają żadnych dodatkowych obciążeń (kredytów, kart kredytowych), a do obliczeń uwzględniamy medianę zdolności kredytowej policzonej w najpopularniejszych bankach.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: