eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Gdzie po ekologiczny kredyt hipoteczny?

Gdzie po ekologiczny kredyt hipoteczny?

2010-09-29 00:16

Gdzie po ekologiczny kredyt hipoteczny?

Oferty kredytów ekologicznych © fot. mat. prasowe

Od kilku lat nieprzerwanie panuje moda na ekologiczny styl życia. Wiele osób wybiera przetworzone surowce, produkty przyjazne środowisku i samochody o niskiej emisji spalin. Mało kto jednak mieszka w ekologicznym budynku. Choć rozwiązania przyjazne środowisku, takie jak solary czy okna energooszczędne, są szeroko dostępne na rynku, nadal stanowią rzadkość w polskich domach. Banki i instytucje rządowe wyszły jednak naprzeciw ekologicznym potrzebom Polaków.

Przeczytaj także: Kredyt na ekologiczny dom

Choć coraz więcej osób podejmuje pewne kroki w celu ochrony środowiska, to większość zdaje się ignorować fakt, że ich domy nie są „eko przyjazne”. W uczynieniu ich bardziej zgodnymi z naturą często przeszkodę stanowiły wysokie koszty ekologicznych rozwiązań. Jednak obecnie trend ten zaczyna się zmieniać, nie tylko na rynku pierwotnym, ale i wtórnym. Deweloperzy podkreślają w swoich ofertach użycie nieszkodliwych i energooszczędnych materiałów, a osoby decydujące się na modernizację posiadanych już nieruchomości także coraz częściej korzystają z nowych ekologicznych rozwiązań.

Eko kredyty na eko nieruchomości

Osoby, które chcą uczynić swój dom lub mieszkanie bardziej przyjaznymi środowisku mogą ubiegać się o specjalne kredyty. „Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są ekologiczne kredyty hipoteczne na budowę, zakup i remont domu lub mieszkania w „eko przyjaznym” budynku. W swojej ofercie ma je BOŚ Bank i Bank BPH”, mówi Arkadiusz Rembowski, ekspert finansowy ze Związku Firm Doradztwa Finansowego i Money Expert. Pierwszy ze wspomnianych banków oferuje eko kredyt z obniżonym - nawet o 2 punkty procentowe - oprocentowaniem. Budynek musi spełniać jednak pewne wymagania: posiadać odnawialne źródło energii (na przykład kolektory słoneczne, pompy ciepła) i mieć status budynku niskoenergochłonnego lub pasywnego (budynek niskoenergochłonny w ciągu całego sezonu grzewczego potrzebuje maksymalnie 70 kWh do ogrzania 1mkw., a pasywny 15 kWh).

„Warto podkreślić, że kredyt ekohipoteczny w BOŚ może zostać przeznaczony nie tylko na zakup, budowę i wykończenie nieruchomości, ale również na spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku. Oczywiście nieruchomość, która jest zabezpieczeniem takiego kredytu musi wykorzystywać technologie ekologiczne”, wyjaśnia Robert Wasilewski, szef portalu Hiponet.pl, zajmującego się tematyką kredytów hipotecznych.

Nieco mniejsze wymagania trzeba spełnić w Banku BPH, ale ten oferuje jedynie niższą prowizję, oprocentowanie pozostaje zaś bez zmian. „Aby uzyskać Kredyt Ekohipoteczny w BPH na zakup lub budowę domu energooszczędnego, należy do wniosku kredytowego dołączyć projekt techniczny domu energooszczędnego z bilansem cieplnym budynku lub certyfikat energetyczny (gdy dom został oddany już do użytku), dodaje Robert Wasilewski, Hiponet.pl

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: