eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wynagrodzenia VIII 2010 a zdolność kredytowa

Wynagrodzenia VIII 2010 a zdolność kredytowa

2010-09-20 12:29

Wynagrodzenia VIII 2010 a zdolność kredytowa

Ile metrów mieszkania można kupić za średnią pensję © fot. mat. prasowe

Minimalny spadek średniej pensji spowodował spadek dostępności mieszkań na kredyt. Najwięcej stracili mieszkańcy Gdańska, gdzie dodatkowo zanotowaliśmy wzrost cen nieruchomości.
Modelowa polska rodzina, składająca się z dwójki rodziców o średnich zarobkach i dziecka, która chce kupić mieszkanie, ma szansę na kredyt hipoteczny w kwocie ok. 395,5 tys. zł, o 4,4 tys. zł. mniejszy niż przed miesiącem. W trudniejszej sytuacji jest singiel, który mieszkanie chciałby kupić sam. Jego mediana zdolności kredytowej wynosi niespełna 195 tys. złotych. W obu przypadkach jest to ok. 1 proc. mniej niż w lipcu.

Z największych aglomeracji w ostatnim miesiącu poprawiła się sytuacja mieszkańców Łodzi i Poznania, w obu tych miastach odnotowaliśmy spadki cen nieruchomości, o 1,55 proc. w Łodzi i o 1,33 proc. w Poznaniu. Dzięki temu, mimo spadku dochodów, łodzianie i poznaniacy mogą sobie pozwolić na większe mieszkanie niż miesiąc temu. W pierwszym przypadku wzrost wyniósł 0,46 proc. (do 95,3 m2 dla rodziny 2+1 i 46,9 m2 dla singla), w drugim zaś 0,24 proc. (do 70,3 m2 dla rodziny i 34,6 m2 dla singla).

Ciekawą sytuację zaobserwowaliśmy w tym miesiącu w Krakowie i Warszawie. W obu tych miastach ceny nieruchomości spadły, jednak obniżka była tak minimalna, że z nawiązką została skonsumowana przez spadające przychody i zdolność kredytową. W efekcie mieszkańcy obu miast otrzymają kredyt na mieszkanie mniejsze niż przed miesiącem, odpowiednio: 61,2 m2 i 30,2 m2 w Krakowie oraz 49,7 m2 i 24,5 m2 w Warszawie.

fot. mat. prasowe

Ile metrów mieszkania można kupić za średnią pensję

Ile metrów mieszkania można kupić za średnią pensję

Z przeprowadzonej przez firmy Home Broker i Open Finance analizy cen transakcyjnych wynika, że ceny mieszkań wzrosły z miesiąca na miesiąc we Wrocławiu i Gdańsku, przy czym w tym drugim mieście bardziej – o 2,87 proc. W efekcie zarówno rodzina 2+1 jak i singiel otrzymają kredyt, który pozwoli im na zakup mieszkania mniejszego o 3,85 proc. niż miesiąc wcześniej.

Open Finance co miesiąc przygląda się temu, jak duże mieszkanie może w największych polskich miastach kupić na kredyt rodzina zarabiająca dwukrotność średniej krajowej publikowanej przez GUS oraz singiel zarabiający dokładnie ową średnią. Przeciętne wynagrodzenie w sierpniu 2010 roku wyniosło 3407,26 zł brutto (2440,51 zł netto), to o 0,2 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 4,2 proc. więcej niż przed rokiem. Do symulacji przyjmujemy, że klienci nie posiadają żadnych dodatkowych obciążeń (kredytów, kart kredytowych), a do obliczeń uwzględniamy medianę zdolności kredytowej policzonej w najpopularniejszych bankach.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: