eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Największe spółki giełdowe VIII 2010

Największe spółki giełdowe VIII 2010

2010-09-08 13:36

Największe spółki giełdowe VIII 2010

Wykres 1 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W minionym miesiącu nie udała się kontynuacja lipcowych zwyżek. Większość indeksów na GPW znalazła się pod kreską. Przewidywania analityków wskazują, że we wrześniu nie należy spodziewać się znaczącej poprawy. Wakacyjna hossa, często zapowiadana po kwietniowej i majowej korekcie, nie spełniła oczekiwań, potrwała zaledwie miesiąc. W sierpniu rynek akcji został zdominowany przez sprzedających. W ciągu miesiąca indeks blue chipów stracił 1,76 proc. Przecena słabiej wpłynęła na WIG, który spadł o 0,59 proc.
Co do września nastroje zazwyczaj były ostrożne, żeby nie powiedzieć pesymistyczne. Zazwyczaj był to miesiąc w którym na rynku dochodziło do korekty. Tylko, że w tym przypadku mamy cały sierpień tendencji spadkowej a w ostatnim tygodniu WIG 20 przełamał ten trend. Pytanie brzmi jak daleko na północ podąży indeks największych spółek, gdyby wybicie było poparte większym wzrostem wolumenu można by mówić o odwróceniu trendu krótko/średnioterminowego. Do rozstrzygnięcia może dojść ponownie przy poziomie 2500 pkt.

Spółki które w ostatnich dwóch miesiącach cieszyły się większym zainteresowaniem inwestorów i radziły sobie najlepiej w indeksie blue chipów to: TPSA, PGE, PBG, PZU, KGHM.

fot. mat. prasowe

Wykres 2 i 3

Wykres 2 i 3


Mimo dobrych danych z krajowej gospodarki indeks dużych spółek poruszał się zgodnie z kierunkiem giełd zachodnich, dlatego też przełamanie trendu powinno być poparte odpowiednimi ruchami na zachodnich parkietach. Lepiej od WIG-u20 w drugiej połowie sierpnia zaprezentowały się indeksy Małych i Średnich Spółek, które mogą wracać do łask funduszy tzw. „miś-ków”.
Dane o polskiej gospodarce były lepsze od oczekiwań. PKB wzrósł w II kw. '10 o 3,5 proc., wobec konsensusu wzrostu o 3,2 proc. i wobec 3,0 proc. w I kwartale licząc r/r – wg GUS.

W III kwartale wzrost PKB będzie porównywalny do tego odnotowanego w II kwartale i wyniesie ok. 3,5 proc., zaś w całym 2010 roku gospodarka urośnie o 3,2-3,3 proc. według Departamentu Analiz i Prognoz w Ministerstwie Gospodarki. Ponadto nie należy raczej spodziewać się jeszcze we wrześniu zmian stóp procentowych, najwcześniej NBP może zrobić to w październiku.

Podsumowując, w lipcu indeks wspinał się na coraz wyższe poziomy, natomiast w sierpniu lądował na coraz niższych, aż osiągnął około 50 proc. lipcowych wzrostów. Co przyniesie wrzesień? Prawdopodobne wydaje się dotknięcie bariery 2500 i powrót na dół, w końcu to wrzesień.

oprac. : Igor Perechuda / IPO.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: