eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wynagrodzenia VII 2010 a zdolność kredytowa

Wynagrodzenia VII 2010 a zdolność kredytowa

2010-08-18 13:23

Wynagrodzenia VII 2010 a zdolność kredytowa

Jakie mieszkanie można kupić za średnią pensję © fot. mat. prasowe

Nieznaczny wzrost średniej pensji, spadki cen mieszkań oraz łagodniejsze podejście banków sprawiają, że przeciętny Polak może kupić coraz większe mieszkanie. Open Finance co miesiąc przygląda się temu, jak duże mieszkanie może w największych polskich miastach kupić na kredyt rodzina zarabiająca dwukrotność średniej krajowej publikowanej przez GUS oraz singiel zarabiający dokładnie ową średnią. W lipcu przeciętna pensja (brutto) w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 3433,32 zł (2458,98 zł netto) i była o 0,87 proc. wyższa od czerwcowej.
Postępująca od jesieni ubiegłego roku liberalizacja rynku kredytów hipotecznych sprawia, że mieszkańcy większości miast mogą kupić coraz większe mieszkania. W ciągu ostatniego miesiąca najwięcej zyskali łodzianie. W związku ze spadkiem mediany ceny transakcyjnej w tym mieście (w ciągu miesiąca o ponad 150 zł za m2, do 4197 zł), zarabiając średnią krajową można kupić mieszkanie o 5 proc. większe niż przed miesiącem. Łódzkie małżeństwo z dzieckiem o przychodach równych 6866,64 zł brutto (dwukrotność średniej krajowej) otrzyma kredyt wystarczający na zakup lokum o powierzchni 95,3 m2, singiel natomiast będzie mógł sobie pozwolić na 46,9 m2.

Wzrost dostępności mieszkań zaobserwowaliśmy też w Gdańsku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. We wszystkich tych miastach powierzchnia wzrosła o 1,6-2,6 proc. Jedyną aglomeracją, w której w ostatnim miesiącu zanotowano spadek był Poznań, gdzie powierzchnia dostępnego mieszkania spadła o 0,5 m2 dla rodziny 2+1 i o 0,3 m2 dla singla. Jest to efekt 2-proc. wzrostu cen mieszkań. Z transakcji przeprowadzonych przez klientów Open Finance i Home Brokera wynika, że w ostatnim miesiącu ceny nieruchomości w stolicy Wielkopolski wzrosły z 5574 do 5687 złotych.

fot. mat. prasowe

Jakie mieszkanie można kupić za średnią pensję

Jakie mieszkanie można kupić za średnią pensję

W najtrudniejszej sytuacji są jak zwykle osoby kupujące mieszkanie w Warszawie. Wysokie ceny nieruchomości w stolicy (w lipcu mediana cen transakcyjnych wyniosła 7964 zł) sprawiają, że rodzina zarabiająca dwie średnie krajowe dostanie kredyt wystarczający na mieszkanie o powierzchni 50,2 m2. Sytuacja singla z jednokrotnością przeciętnej pensji jest jeszcze trudniejsza, bo kupi on tylko 24,7 m2 mieszkania. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że ogłaszana przez GUS średnia krajowa jest wartością czysto teoretyczną, w Warszawie są droższe mieszkania, ale i wyższe pensje, więc ta niekomfortowa sytuacja mieszkańców stolicy jest złudna.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: