eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/USD - silny spadek

Kurs EUR/USD - silny spadek

2010-08-12 11:27

Wczorajsza sesja na światowym rynku walutowym upłynęła pod znakiem dynamicznego spadku kursu EUR/USD.

Przeczytaj także: Kurs EUR/PLN pozostaje względnie stabilny

Rynek międzynarodowy


Wartość euro względem dolara spadła o ok. 2,7 proc., minimum notując na poziomie 1,2830. W ruchu tym para EUR/USD zachowała się jak barometr nastrojów rynkowych, podążając w tym samym kierunku co światowe indeksy giełdowe. Wynikało to z ucieczki inwestorów w amerykańskie obligacje na skutek znacznego wzrostu awersji do ryzyka na rynkach. Powodów do przeceny ryzykowniejszych aktywów w ostatnim czasie nie brakowało, jednak inwestorzy je ignorowali. Szalę goryczy przelało prawdopodobnie jednak obniżenie oczekiwań odnośnie tempa rozwoju amerykańskiej i brytyjskiej gospodarki przez Fed i Bank Anglii.

Z uwagi na to, że zarówno ruch spadkowy w notowaniach EUR/USD, jak i na giełdach był bardzo gwałtowny, możemy w najbliższym czasie obserwować próby odreagowania. O fundamentalny pretekst do takiego ruchu może być jednak dość trudno (z ważniejszych danych poznamy dzisiaj bowiem jedynie szacunki produkcji przemysłowej ze strefy euro). Eurodolar wciąż posiada potencjał do zniżki przynajmniej do najbliższego istotnego wsparcia usytuowanego na 1,2780 (38,2 proc. zniesienia ostatniej dwumiesięcznej fali wzrostowej). W jego pobliżu znajduje się dołek korekty ostatniej zwyżki, co zwiększa istotność tego ograniczenia.

Wczoraj kurs USD/JPY ustanowił nowe 15-letnie minima schodząc do poziomu 84,75. Dzisiaj jednak kształtuje się on ponad 85,00. Presję spadkową w jego notowaniach zmniejszyła dzisiaj nieco wypowiedź premiera Japonii, który wyraził swoje zaniepokojenie siłą jena oraz pogłoski o tym, że Bank Japonii sprawdzał na rynku kwotowania pary USD/JPY, co może oznaczać, iż rozważa interwencję. W najbliższym czasie spekulacje na temat ewentualnego przeciwdziałania umocnieniu jena przez japońskie władze polityczne i monetarne mogą powodować wzrost zmienności w notowaniach USD/JPY. Prawdopodobnie też będą hamować zniżkę tej pary walutowej, jednak prób powrotu pod 85,00 nie można wykluczyć.

Rynek krajowy


Złoty stracił wczoraj na wartości na skutek znacznego wzrostu awersji do ryzyka na światowych rynkach. Szczególnie silne było osłabienie polskiej waluty względem dolara na skutek dużego spadku kursu EUR/USD. Para USD/PLN dotarła do poziomu 3,1200. Przebiła tym samym poziom 23,6 proc. zniesienia Fibonacciego spadków, jakie dokonały się w jej notowaniach od pierwszego tygodnia czerwca do początku sierpnia (okolice 3,1100). Dzisiaj obserwujemy próbę powrotu pod tę wartość. Jeśli się jednak ona nie powiedzie, notowania dolara względem złotego zyskają potencjał do dalszych kilkugroszowych wzrostów. Najbliższy istotny opór to 3,1400.

Mimo wczorajszego osłabienia, polska waluta wciąż pozostaje stosunkowo mocna względem euro. Wczoraj kurs EUR/PLN co prawda chwilowo wzrósł w okolice 4,0200, jednak szybko w jego notowaniach obserwowaliśmy odreagowanie. Dzisiaj kształtuje się on w pobliżu 4,0000. W najbliższych godzinach jego ewentualną zwyżkę może hamować pasmo oporów 4,0200-4,0300. Podobnie jak złoty, wczoraj również niektóre waluty naszego regionu nie straciły zbyt mocno na wartości względem euro, co może świadczyć o stosunkowej słabości EUR. Może ona w najbliższym czasie hamować wzrosty pary EUR/PLN.

Wczoraj z naszego kraju poznaliśmy dane o saldzie na rachunku obrotów bieżących w czerwcu. Deficyt okazał się wyższy od prognoz - wyniósł 1004 mln EUR, przy oczekiwaniach na poziomie 772 mln EUR. Dane te nie przyniosły jednak bezpośredniej reakcji notowań złotego, bowiem polska waluta pozostawała pod wpływem wydarzeń rozgrywających się na rynkach zagranicznych. Dzisiaj z naszego kraju nie poznamy żadnych istotnych wskaźników, jutro natomiast zostaną przedstawione szacunki inflacji konsumentów (CPI) w lipcu.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: