eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt na nowy samochód - gdzie najkorzystniej

Kredyt na nowy samochód - gdzie najkorzystniej

2010-08-09 13:49

Kredyt na nowy samochód - gdzie najkorzystniej

Koszty kredytu bez wkładu własnego © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Myślisz o kredycie na zakup nowego auta z salonu? Na pewno dealer zaproponuje Ci rozwiązanie tzw. autobanku. Warto jednak porównać je z ofertą obecnych na rynku banków uniwersalnych. Ile kosztuje dzisiaj pożyczka na nowe "cztery kółka"? Czy można zaciągnąć ją w walucie obcej? Z raportu Comperia.pl wynika, że banki mocniej zaczynają walczyć o kredyty na auta z salonu, gdzie do tej pory dominowały autobanki.
Ofensywa również w samochodówkach

Ostatnio dużo mówi się o promocjach i ofensywie banków na rynku kredytów hipotecznych. Ale w innym segmencie, czyli w autokredytach również powoli zaczyna coś się dziać. Tutaj, w kryzysowych czasach nie było tak spektakularnego załamania sprzedaży, jak w hipotekach. Mimo wszystko spowolnienie było odczuwalne, a dzisiaj banki ponownie ruszają do ataku.

fot. mat. prasowe

Koszty kredytu bez wkładu własnego

Koszty kredytu bez wkładu własnego

Sygnał do natarcia dał Multibank wprowadzając promocyjną ofertę na zakup nowych pojazdów. Kredyt z nominalnym oprocentowaniem wyraźnie niższym od 10 proc. jest dostępny dzisiaj jedynie w wybranych salonach samochodowych. Jednak do końca 2010r. już u co dziesiątego dealera samochodowego będzie można otrzymać atrakcyjny kredyt z Multibanku. Odpowiedź konkurencji na pewno wkrótce nadejdzie. Szczególnie, iż do tej pory kredyty udzielane u dealerów pozostawały domeną autobanków. Po kryzysie finansowym wiele z nich zniknęło z rynku lub ograniczyło akcję kredytową ( np. GMAC). Tradycyjne banki chcą to wykorzystać.

Bez wkładu własnego i na 7 lat

Kredyt na nowe auto jest nie tylko dostępny bez wkładu własnego, ale jego spłatę można rozłożyć nawet na 8-10 lat. W rankingu wzięto pod uwagę kredyt na 60 tys. zł: w złotych oraz w euro. W tej drugiej walucie kredyty są tańsze (z uwagi na niższe stopy procentowe), ale oferta rynkowa jest bardzo uboga. Na fali ostatniego kryzysu wiele banków wycofało się z udzielania autokredytów w obcych walutach (np. Santander, Lukas Bank). Dlatego przyjrzeliśmy się tym razem ofercie kredytów w złotych. Kompromisowo wybraliśmy siedmioletni okres spłaty, choć przypominamy, że na rynku występują oferty o krótszym okresie kredytowania (w tym bardzo okres 5 lat) i dłuższym, nawet na 10 lat (np. w Lukas Banku).

W rankingu na najlepszy kredyt bez wkładu własnego w PLN wygrywa Multibank. Jego promocyjna oferta kredytu z oprocentowaniem rzeczywistym na poziomie 9,7% dostępna jest nie tylko u dealerów samochodowych, ale również w placówkach bankowych. Poza tym bank zapowiada, że do końca roku jego oferta będzie dostępna w co dziesiątym salonie samochodowym w Polsce. Dodatkowym wymogiem w przypadku tej promocyjnej oferty jest wykup ubezpieczenia spłaty kredytu samochodowego - Pakiet MultiBezpieczny na okoliczność śmierci lub , trwałej całkowitej niezdolności do pracy, czy też poważnego zachorowania w wyniku nieszczęśliwego wypadku Koszt polisy wynosi 2,5% kwoty kredytu, który uwzględniamy w podawanym oprocentowaniu rzeczywistym. Na drugim miejscu uplasowała się standardowa oferta tegoż samego Multibanku! To pokazuje jak mocno instytucja stawia na kredyty na nowe auta. Warto dodać, że w segmencie aut używanych królują oferty Getin Banku oraz Santandera.

fot. mat. prasowe

Koszty kredytu z wkładem własnym

Koszty kredytu z wkładem własnym


Na trzecim miejscu zestawienia uplasowała się oferta Alior Banku. Jeśli ktoś chce otrzymać kredyt bez dodatkowych wymogów i produktów, może wybrać również ofertę czwartego w naszym rankingu Lukas Banku, którego rzeczywiste oprocentowanie przy przyjętych przez warunkach wynosi 11,54%, a rata 1 026,5 zł. Na piątym miejscu mamy z kolei ofertę Volkswagen Banku, który jednak kredytuje tylko auta z grupy Volskwagen.

Jak wynika z rankingu, dzięki ofensywie niektórych banków na rynku kredytów samochodowych można otrzymać pożyczkę z realnym oprocentowaniem poniżej 10 proc. A to już jest konkurencyjna propozycja w stosunku do niektórych kredytów oferowanych przez autobanki, które finansują zakup tylko danej marki samochodu i z reguły proponują tzw. kredyt balonowy.

Wkład własny-niższe oprocentowanie, mniejsze raty

Wkład własny zmniejsza raty, ponieważ zmniejsza się kwota, którą pożyczamy w banku. Ale gotówka wniesiona na poczet zakupu samochodu zmniejsza też koszty kredytowania z uwagi na lepsze warunki oferowane przez banki. W takim przypadku, nawet przy minimalnym wkładzie własnym bank jest w stanie obniżyć oprocentowanie kredytu.

Przy 20% wkładzie własnym rata kredytu spada o ponad 200 zł miesięcznie, a rzeczywiste oprocentowanie nawet o 2 p.p. W tym przypadku również najlepsza ofertę proponuje Multibank: na 1. miejscu oferta promocyjna, na drugi oferta standardowa, bez dodatkowych wymogów. Trzecie, czwarte i piąte miejsce jest zajęte przez te same banki, co w rankingu na najlepszy kredyt bez wkładu własnego. Z tym, że w tych bankach, nawet przy wkładzie 20% oprocentowanie pożyczki nie zmienia się i ta oferta jest nadal trzecią najbardziej atrakcyjną na rynku.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: