eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Płatność kartą za granicą: jakie koszty?

Płatność kartą za granicą: jakie koszty?

2010-08-10 00:04

Karta płatnicza może okazać się bardzo użyteczna podczas letniego wypoczynku za granicą, jeśli jednak przez wyjazdem nie sprawdzimy dokładnie jej parametrów, po powrocie możemy się zdziwić widząc opłaty, jakie naliczy nam bank.

Przeczytaj także: Bezpieczne wakacje z kartą płatniczą

Wyjeżdżając na wakacje, z reguły wymieniamy część pieniędzy w kantorze i z obcą walutą w portfelu ruszamy na wypoczynek. Dodatkowo mamy także w posiadaniu kartę płatniczą, która załatwia sprawę transakcji bezgotówkowych. Wszelkie opłaty, jakie poniesiemy za używanie karty w trakcie wakacji, uzależnione są od kilku czynników – rodzaju karty, waluty obowiązującej w danym kraju oraz sposobu przeliczania przez nasz bank transakcji zagranicznych.

W ofertach banków przeważają karty, których walutą rozliczeniową jest euro i to właśnie nimi możemy najkorzystniej płacić w krajach unii walutowej. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy planujemy podróż w inne rejony świata, lub gdy nasza karta jest rozliczana w innej walucie. Mechanizm przeliczania transakcji na kartach jest o tyle problematyczny, że na rynku nie ma wyraźnego podziału. Niektóre banki preferują euro, inne dolara, a w nielicznych przypadkach banki przeliczą nam dowolną walutę bezpośrednio na złote.

Zrozumieć mechanizm

Zasadę zamiany waluty przy transakcjach dokonywanych kartą płatniczą poza granicami Polski najlepiej omówić na prostych przykładach. Najlepszą sytuacją dla klienta będzie kraj ze strefy euro oraz karta z walutą europejską, jako przeliczeniową. W tej sytuacji, gdy robimy zakupy w Grecji bądź Hiszpanii, zapłacona za nie kwota zostanie przeliczona bezpośrednio na złote, a my poniesiemy koszt wyższego kursu waluty w banku oraz ewentualnej prowizji za przewalutowanie. Ważne, aby nie trafić na kraj strefy euro z plastikiem rozliczanym w dolarach, bo czeka nas dodatkowy wydatek w postaci dodatkowego przewalutowania.

Zakładamy, że robimy zakupy w Anglii, gdzie obowiązuje funt, a korzystamy z karty VISA, której walutą rozliczeniową będzie euro. W takiej sytuacji kwota transakcji najpierw zostanie przeliczona z funtów na euro. W tym momencie zostanie pobrana prowizja w wysokości 1-3 proc. wartości zakupów. Po tej operacji nasze zadłużenie wyrażone jest w walucie rozliczeniowej organizacji VISA, ale to dopiero półmetek. Bank, jako wydawca naszej karty dokonuje kolejnego przewalutowania, tym razem z waluty rozliczeniowej na walutę naszego banku, czyli na złote. Tutaj przyjmowany jest kurs z dnia dokonania transakcji. Posiadając kartę rozliczaną w euro, zapłaciliśmy zatem dwie prowizje za zmianę waluty, a przecież samo posiadanie i korzystanie z karty kredytowej już generuje koszty.

Z waluty na walutę

Nie każda karta, atrakcyjna do używania w Polsce, będzie przeliczana jednokrotnie lub nawet dwukrotnie za granicą. Przykładowo Bank Millennium oferuje bardzo szeroką paletę kart kredytowych z szeregiem dodatkowych usług. Możemy wybrać zarówno kartę VISA, MasterCard, jak i nawet American Express. W zależności do tego, w jakim kraju dokonamy transakcji bezgotówkowej, i jaką kartą zapłacimy prowizję, może dojść nawet do kilku przewalutowań. Na rynku znajdziemy jednak banki, które będą zmieniać walutę kilkukrotnie, jak i te, które nie mają ustalonych walut rozliczeniowych. Drugi przypadek jest zdecydowanie łatwiejszy dla klienta, ponieważ bank zamieni kwotę transakcji od razu na złote, niezależnie od waluty, w jakiej płaciliśmy. Przypadek kilku przewalutowań jest o tyle niewygodny, że możemy napotkać na swojej drodze rozmaite opłaty i prowizje narzucone przez banki oraz organizacje płatnicze.

Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić, jaki system przeliczania wykorzystuje bank, który wydał naszą kartę płatniczą. Tego typu informacje czasem trudno odnaleźć na stronie internetowej banku. Najwygodniej zadzwonić na infolinię, gdzie konsultant wytłumaczy, jak bank przeliczy nasze transakcje za granicą, oraz ile wynoszą prowizje. Z taką wiedzą możemy zastanowić się, czy transakcje naszą kartą będą się nam opłacać. Dla posiadaczy więcej niż jednej karty ta informacja jest o tyle istotna, iż pozwala na dobranie odpowiedniej karty do kraju, w którym spędzamy wakacje i będziemy dokonywać zakupów.

Autor: Tomasz Jaroszek

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: