eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Największe spółki giełdowe VII 2010

Największe spółki giełdowe VII 2010

2010-08-04 00:03


Analizując wolumen w lipcu można powiedzieć, że nie był on rewolucyjny. Na początku miesiąca wartość wolumenu mocno falowała i osiągała niskie wartości. Natomiast pod koniec nastąpiło małe ożywienie i wzrost. Prawie dwukrotny wzrost nastąpił w czasie piątkowej sesji 30 lipca. Byki nie pozwoliły się zdominować i w godzinach popołudniowych, tuż przed zamknięciem sesji mocno pociągnęły cały indeks go góry.

Sytuacja spółek

W lipcu spółki wchodzące w skład WIG20 w większości kończyły miesiąc na plusie. Często był to niemały plus. Jedynie dwie spółki ukończyły miesiąc na minusie. Były to BZWBK i CEZ, które obniżyły swój kurs odpowiednio o 4 proc. i 0,07 proc. Pozostałe 18 spółek przyniosło inwestorom spory zysk. Aż 9 spółek zanotowało dwucyfrową stopę zwrotu, co dawno nie miało miejsca. Spółki wyraźnie zaczęły odrabiać straty z ostatnich trzech miesięcy. Bezsprzecznie najlepszy wynik odnotował KGHM, którego akcje wzrosły od 88 do ponad 106 zł, co dało stopę zwrotu w granicach 20 proc. Drugim wynikiem może poszczycić się BRE Bank, którego akcje podrożały o ponad 13 proc. Kolejnymi przodującymi spółkami pod względem stopy zwrotu były PZU (12,57 proc.) i Lotos (12 proc.).

Zaprezentowany poniżej wykres przedstawia dzienne zachowanie indeksu WIG20, w konfrontacji z najlepszą i najsłabszą spółką w lipcu.
W lipcu wśród spółek indeksu WIG20 kontynuowano wypłatę dywidend. Tym razem swoich akcjonariuszy uszczęśliwiły Cyfrowy Polsat i PGNiG. Wysokość dywidend wyniosła odpowiednio 3,83 proc. i 2,23 proc.

Nie ulega wątpliwości, że notowania indeksu WIG20 w lipcu przyniosły duże ocieplenie na rynku GPW. W mijającym miesiącu nastąpiło odbicie po 3 miesięcznej korekcie i indeks odrobił straty zanotowane w maju i czerwcu. Indeks Blue Chipów zakończył lipiec podwyżką o 8,97 proc. Niestety przy pierwszym podejściu nie udało się pokonać oporu 2500 pkt. Wzrosty na GPW były spowodowane między innymi dobrymi wiadomościami zza oceanu. Odzwierciedla to sytuacja indeksu S&P500. Lipiec okazał się najlepszym miesiącem tego indeksu w bieżącym roku. Należy mieć nadzieję, że takie wyniki nie zaspokoją byków i najważniejszym zadaniem nadchodzących dni będzie przebicie oporu. Miejmy nadzieję, że skuteczne przebicie.

poprzednia  

1 2

oprac. : Paweł Sobczak / IPO.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: