eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Największe spółki giełdowe VII 2010

Największe spółki giełdowe VII 2010

2010-08-04 00:03

Największe spółki giełdowe VII 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Tegoroczny lipiec okazał się dobrym początkiem wakacji. Nieoczekiwanie termometry wskazywały wysokie temperatury. Nie inaczej było na warszawskim parkiecie, gdzie również było gorąco. Indeks WIG20 zwiększał swój kurs poprawiając nastroje inwestorów.
Indeks Blue Chipów rozpoczął notowania w lipcu z poziomu 2270 pkt. Jak się okazało był to lokalny dołek jaki osiągnął indeks, a potem był już tylko marsz w górę. Mimo, że nastał okres wakacyjny, byki nie wyjechały na urlopy. W mijającym miesiącu popyt zdecydowanie górował nad podażą. Lipiec okazał się drugim najlepszym miesiącem w tym roku, osiągając stopę zwrotu w wysokości 8,97 proc. Większe wzrosty zanotowano jedynie w marcu. Jednym słowem bardzo dobrze rozpoczął się III kwartał.

Indeks WIG20 trwale notował wzrosty i tym samym miesiąc zakończył się na plusie. Inwestorzy stęsknili się za takimi wynikami, ponieważ w ostatnich trzech miesiącach indeks 20 największych spółek na GPW kończył na minusie. Analizując wykres WIG20 można uznać, że bardzo ważnym dniem okazał się 12 lipca. Wtedy kurs indeksu przekroczył linię trendu spadkowego, który wytworzył się w ostatnich miesiącach i wyniósł 2380 pkt. W następnych dniach byki skutecznie walczyły na rynku i przez 4 kolejne dni indeks kończył na plusie. Następnym ważnym dniem okazał się 20 lipca. Po 3 dniowych wahaniach wzrósł nieco wolumen i nastąpiły seryjne wzrosty kursu. W tym momencie na giełdzie zapanował duży optymizm. Zaczęto nawet mówić o małej wakacyjnej hossie. Jednak te optymistyczne prognozy wyhamował dobrze wszystkim znany opór na poziomie 2500 pkt. Opór, z którym byki męczyły się przez całą jesień zeszłego roku. Został on przełamany na chwilę w pamiętnym miesiącu marcu, ale ponownie został wyznaczony 13 maja bieżącego roku.
Niestety indeks WIG20 szybko odbił się od tej „magicznej” granicy i ostatnie 4 dni lipca były na nieznacznym minusie. Miesiąc zakończył się na poziomie 2474 pkt. Może się okazać, że jest to małe wyhamowanie i zbieranie sił przed kolejnym atakiem oporu 2500 pkt. Możliwe, że będzie to już na początku sierpnia. Takie wnioski nasuwają się, ponieważ ostatniego dnia lipca utworzyła się formacja młota. Jest to formacja świec japońskich, która zwiastuje odbicie i może oznaczać wzrosty. Należy dodać, że wolumen tego dnia znacznie wzrósł, co może być potwierdzeniem kolejnych wzrostów.

 

1 2

następna

oprac. : Paweł Sobczak / IPO.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: