eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Największe spółki giełdowe VI 2010

Największe spółki giełdowe VI 2010

2010-07-07 12:00

Największe spółki giełdowe VI 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czerwiec to kolejny, już trzeci miesiąc, kiedy to WIG20 kończy miesiąc z ujemnym wynikiem. Nie najlepsze nastroje panujące za oceanem i na świecie powodują bowiem przeceny również na polskim rynku. Czy możemy zatem mówić o nowym trendzie spadkowym? A może jesteśmy w przedsionku kolejnej fali kryzysu?
W mijającym miesiącu notowania WIG20 wystartowały od poziomu 2433,81 pkt. Początki miesiąca nie były dobre dla inwestorów i ponownie na rynku przeważały niedźwiedzie. Najpierw do inwestorów dotarły złe wieści z Węgier, gdzie rząd ogłosił problemy z deficytem. Po krajach PIIGS okazało się, że kolejny kraj ma problemy fiskalne. 4 czerwca nastroje popsuły informacje zza oceanu, kiedy poinformowano o wzroście zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym, który okazał się niższy od oczekiwań. W następnych dniach indeks blue chipów podążał w ślad za światowymi indeksami co skutkowało obniżeniem się kursu do poziomu nieco ponad 2300 pkt.
Następne dni okazały się lepsze, a to za sprawą informacji o imporcie z Chin i indeks WIG20 osiągnął 14 czerwca 2403 pkt. Kiedy wydawało się, że wszystko zmierza już ku lepszemu, dotarła informacja, że agencja ratingowa Moody's Investors Service obniżyła rating dla Grecji do poziomu śmieciowego, z A3 do Ba1. Następnym wydarzeniem w czerwcu był dzień trzech wiedźm, a więc trzeci piątek każdego trzeciego miesiąca kwartału. Jest to dzień kiedy wygasają kontrakty terminowe oraz opcje. Jest to okres zwiększonej zmienności, jednak na naszym indeksie nie doszło do większych zmian. Kolejne dni to kolejne spadki, tym razem spowodowane złymi danymi z amerykańskiego rynku nieruchomości dotyczącymi sprzedaży domów. Wynik okazał się bowiem gorszy od prognoz. Po kilku dniach sesyjnych gwóźdź do trumny wbiła informacja o bardzo niskim poziomie indeksu zaufania konsumentów w Stanach Zjednoczonych. Indeks WIG20 podążał w tym samym kierunku co inne giełdy światowe, a więc mocno dominowała strona podażowa. Podsumowując miesiąc czerwiec należy powiedzieć, że nie był to dobry miesiąc do inwestycji. WIG20 spadł w mijającym miesiącu o 6,69 proc. oraz zaczęto zastanawiać się, czy nie rozpoczyna się kolejna faza kryzysu. Trzeci miesiąc z rzędu WIG20 kończy notowania na minusie, a więc cały II kwartał nie rozpieszczał inwestorów.

 

1 2

następna

oprac. : Paweł Sobczak / IPO.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: