eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ranking TFI - VI 2010

Ranking TFI - VI 2010

2010-07-06 12:52

Ranking TFI - VI 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W pierwszym półroczu 2010 roku mediana wyników funduszy małych i średnich spółek wyniosła 3,3%, podczas gdy sWIG80 spadł w tym samym okresie o 1%. Najlepszy fundusz tej grupy - Allianz Akcji MIŚ Spółek - zyskał aż 12,7%. W rankingu TFI przygotowanym wspólnie przez Expandera i Gazetę Prawną najlepszą towarzystwem funduszy inwestycyjnych okazał się Quercus TFI.

Przeczytaj także: Ranking TFI 2012

W czerwcowym rankingu na podium znalazł się Quercus TFI, a kolejne pozycje zajęły fundusze Alior zarządzane przez Ipopema TFI, oraz Noble TFI. W przypadku tego ostatniego szczególnie dobry wynik na tle konkurentów osiągnął Noble Stabilnego Wzrostu Plus, który uzyskał stopę zwrotu 10,5% podczas gdy kolejny fundusz z tej grupy wypracował zysk w wysokości 5,9%
Z trudną koniunkturą na rynkach bardzo dobrze poradzili sobie zarządzający funduszami akcji polskich małych i średnich spółek. Mediana wzrostu w tej grupie funduszy wyniosła 3,3%, podczas gdy indeks sWIG80, który stanowi dla nich punkt odniesienia, znalazł się o 1% niżej od notowania z początku roku. Na słowa uznania zasługują zarządzający Allianz Akcji MiŚ Spółek, którzy dzięki podejmowanym trafnym decyzjom, wypracowali 12,7% stopę zwrotu dla swoich klientów.
W grupie funduszy akcji polskich jeszcze lepszy wynik uzyskali zarządzający funduszu Allianz Akcji Plus. Stopa zwrotu za 6 miesięcy to 13,7%, podczas gdy mediana tej grupy funduszy wyniosła -0,2%. Quercus Agresywny i Idea Akcji to dwa fundusze, którym również powiodło się przebicie bariery ponad dziesięcioprocentowej stopy zwrotu, zarabiając kolejno 12,6% i 10,6%. Wyniki funduszy z tej grupy, które znalazły się na podium wypadły również bardzo dobrze na tle indeksu WIG 20, który w analizowanym okresie spadł o prawie 5%.

Spośród wszystkich branych pod uwagę funduszy najlepszy wynik uzyskał PKO Małych Spółek Japońskich należący do grupy akcji zagranicznych, których jednostki są przeliczane na krajową walutę. Za sprawą aprecjacji jena w stosunku do złotego o ponad 23% oraz odpowiedniemu doborowi spółek, fundusz ten zyskał 27,7%. Co dziwne, inwestując w fundusz akcji japońskich, mogliśmy natrafić na fundusz, na którym można było również stracić. Korzystny wpływ ryzyka walutowego nie odcisnął się na notowania ING (L) Japonia, ponieważ fundusz ten stosuje częściowe zabezpieczenie się przed ryzykiem walutowym (hedging). Dlatego też fundusz ING inwestujący w spółki z kraju Kwitnącej Wiśni znalazł się w ogonie tej grupy funduszy rankingu.

Silne umocnienie dolara, a także ucieczka inwestorów w bezpieczną przystań za jaką uważany jest amerykański rynek obligacji rządowych sprawiła, iż bardzo dobrą inwestycją okazały się fundusze z grupy dłużnych zagranicznych (PLN) inwestujących na rynku w USA. Pierwsze pięć pozycji należy do funduszy lokujących kapitał właśnie w te aktywa, przynosząc ponad 15 % stopę zwrotu. Mediana tej grupy funduszy wyniosła 5,4.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: