eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze nieruchomości: zyski i straty VI 2010

Fundusze nieruchomości: zyski i straty VI 2010

2010-07-06 11:15

Fundusze nieruchomości: zyski i straty VI 2010

© fot. mat. prasowe

Czerwiec był kolejnym nieudanym miesiącem dla posiadaczy jednostek udziałowych funduszy inwestujących w akcje z branż powiązanych z rynkiem nieruchomości. Część takich podmiotów w skali tego roku zaczęła notować straty, podaje HomeBroker.
Najlepiej, podobnie jak w maju, zaprezentował się w minionym miesiącu najmłodszy fundusz z tej grupy, czyli PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny. Analiza HomeBroker wskazuje, że stracił jedynie 0,4%, ale zapewne jest to efektem tego, że portfel funduszu nie został jeszcze w pełni zbudowany. W pozostałych przypadkach wyniki były już znacznie słabsze – rozciągały się od minus 3,6% dla DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa do minus 8,8% dla Allianz Budownictwo 2012. Pod kreską w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku są ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości, Skarbiec-Sektora Nieruchomości oraz Allianz Budownictwo 2012. Najwięcej w tym roku zarabia DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki. Dla porównania fundusze akcji uniwersalne w czerwcu przyniosły średnio 4,8% straty, a od końca 2009 r. są 0,6% nad kreską.

Same akcje spółek z branż powiązanych z rynkiem nieruchomości zachowywały się w czerwcu nieco lepiej niż cały rynek. WIG-Budownictwo zniżkował o 3,9%, a WIG-Deweloperzy o 5,1%. Indeks WIG poszedł w tym czasie o 5,15% w dół. Licząc natomiast od tegorocznego szczytu widać, że walory deweloperów są pod dość wyraźną presją, tracąc 12,5%. Lepiej od rynku zachowują się papiery firm budowlanych, które spadają o 9% wobec 10,6-proc. ruchu w dół indeksu WIG. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w powracających obawach inwestorów o stan europejskiego sektora bankowego. Dostęp do finansowania jest zaś jednym z kluczowych czynników rzutujących na działalność deweloperów.

Jak podaje HomeBroker, na znaczące dysproporcje w wynikach funduszy inwestujących w papiery przedsiębiorstw związanych z rynkiem nieruchomości mają wpływ zarówno wybory geograficzne zarządzających, jak i selekcja spółek. Nawet w naszym regionie czerwcowe wyniki poszczególnych giełd mocno się różniły. Jednocześnie na naszym parkiecie zaznaczyła się wyraźna słabość mniejszych firm. Są one najbardziej wrażliwe na obawy związane z przyszłą koniunkturą gospodarczą, jakie pojawiły się na fali kryzysu finansów publicznych na Starym Kontynencie.

fot. mat. prasowe

Jednocześnie z badania koniunktury GUS wynika, że duże firmy budowlane mają się znacznie lepiej niż mniejsze. Firmy zatrudniające do 9 pracowników koniunkturę oceniają negatywnie, podobnie jak ci, gdzie pracuje od 10 do 49 osób. Natomiast w firmach z zatrudnieniem od 50 do 249 i powyżej 250 osób oceny są wyraźnie pozytywne. Czerwiec przyniósł dalszą poprawę ocen koniunktury w budownictwie (wyjątkiem była najbardziej optymistyczna grupa spółek zatrudniających powyżej 250 osób, gdzie nastąpił niewielki regres). W minionym miesiącu bardziej pozytywne były też oceny koniunktury w usługach związanych z obsługą rynku nieruchomości. Wskaźnik podniósł się do 7,9 pkt z 7,5 pkt w maju, podsumowuje HomeBroker.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: