eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak rozpoznać fałszywy banknot?

Jak rozpoznać fałszywy banknot?

2010-06-27 00:23

Przed nami ponad dwumiesięczny okres urlopów i wakacyjnych wyjazdów. To czas odpoczynku, zabawy oraz aktywnego relaksu, w czasie którego rzadko zaprzątamy sobie głowę problemem fałszywych pieniędzy. Warto być jednak ostrożnym, ponieważ w okresie wakacyjnym zwiększa się prawdopodobieństwo otrzymania falsyfikatów. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim należy znać podstawowe informacje odnośnie zabezpieczeń banknotów oraz sposoby ich łatwego rozpoznawania, radzi DCB, ekspert w dziedzinie wykrywania fałszywych banknotów.

Przeczytaj także: Fałszowanie banknotów a przyjęcie euro

Gdzie Polacy spędzą Wakacje 2010?

Z tegorocznych badań Eurobarometru wynika, że połowa Polaków planuje wakacyjny wyjazd. Większość z nich (2/3 badanych) spędzi urlop w kraju, natomiast 36% wybierze się za granicę. Najpopularniejszymi kierunkami podróży będą niezmiennie od kilku lat: Turcja, Tunezja, Egipt, Grecja oraz Hiszpania.

Niezależnie od tego, gdzie spędzimy wakacje – wszędzie potrzebować będziemy pieniędzy. Złotówka nad polskim morzem czy euro w hiszpańskim kurorcie – rodzaj waluty nie ma znaczenia. W okresie wakacyjnym turyści są bardziej podatni na otrzymanie fałszywego banknotu, ponieważ w ogóle nie zwracają uwagi na wydawaną im resztę np. podczas zakupów.

Uważaj na banknoty podczas wakacyjnego wyjazdu

Spędzając wakacje nad polskim morzem lub za granicą Polacy będą w szczególności posługiwać się trzema walutami: złotym, euro oraz dolarem amerykańskim. Wielu z nich może nieopatrznie przyjąć fałszywy banknot. Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim niezwracanie uwagi na otrzymywaną resztę w czasie urlopów, jednakże DCB zwraca uwagę, że świadczy to również o nieznajomości przez Polaków walut oraz zabezpieczeń w nich występujących.

Chociaż wiedza na temat walut innych krajów nie jest Polakom konieczna, złotówka powinna być jednak znana każdemu rodakowi. „Brak wiedzy w tym zakresie skutkuje większą liczbą fałszywek wprowadzanych do obiegu. Okres wakacyjny jeszcze bardziej to zjawisko potęguje, ponieważ turyści – ciesząc się z urlopu – zapominają, że mogą być w tym czasie narażeni na otrzymanie falsyfikatu”, mówi Urszula Morawska, ekspert ds. zabezpieczeń banknotów współpracujący z DCB.

Banknoty większości walut świata mają podobne zabezpieczenia. Są to m.in. znak wodny czy zabezpieczenia optyczne. Aby nie paść ofiarą fałszerzy pieniędzy podczas wakacyjnego wyjazdu, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących złotego, euro oraz dolara amerykańskiego:
  • poskrob banknot, aby sprawdzić, czy są na nim elementy druku stalorytniczego- jeśli jego powierzchnia jest gładka, jest to najprawdopodobniej falsyfikat;
  • obejrzyj banknot pod światło i zwróć uwagę na znak wodny i jego precyzję;
  • przechylaj banknot, sprawdź, czy zmianie ulega kolor farby zmiennej optycznie.

Przeczytaj także: Jest nowy banknot 10 euro Jest nowy banknot 10 euro

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: