eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Przelew bankowy: o której sesje?

Przelew bankowy: o której sesje?

2010-06-23 11:35

Im wcześniej tym lepiej

W praktyce najbezpieczniej jednak nie czekać do ostatniej sesji wychodzącej i dokonać przelewu jak najwcześniej w piątek. Wtedy pieniądze powinny pojawić się na koncie odbiorcy już po kilku godzinach tego samego dnia. - Warto dokładnie zaplanować godzinę złożenia zlecenia – komentuje Szymon Czyż z serwisu Kiedykasa.pl - Nawet kilkunastominutowe opóźnienie spowoduje, że pieniądze dotrą do celu dopiero po weekendzie - dodaje.

Np. jeśli zlecimy przelew w Invest Banku o godzinie 11:20 to zostanie on zaksięgowany o 11:30, przekazany do realizacji o godzinie 13:30 i trafi na konto np. w ING Banku Śląskim lub Citi Banku Handlowym już o 15:00 w piątek. Jeśli przelew zlecimy 15 minut później, to zostanie on zaksięgowany o 14:15 i w efekcie do ING dojdzie on o 8:00 następnego dnia roboczego, czyli za 3 dni w poniedziałek lub jeszcze o 19:00 w piątek, jeśli odbiorca ma konto w Citi Banku Handlowym.

Lepiej z przelewami wewnętrznymi

Sytuacja wygląda lepiej w przypadku przelewów pomiędzy kontami w ramach jednego banku. W ponad połowie z przebadanych banków klienci mogą liczyć na natychmiastową realizację przelewów wewnętrznych zleconych nawet w sobotę i niedzielę. Dotyczy to banków takich jak: PKO BP, Pekao S.A., ING Bank, BZ WBK, Alior Bank, Inteligo, MultiBank, Bank Handlowy, Raiffeisen Bank, Eurobank, Polbank, mBank, Toyota Bank i Volksvagen Bank.

W pozostałych przypadkach na pieniądze przelewane między rachunkami w ramach jednego banku trzeba poczekać do poniedziałku. Z sytuacją taką możemy spotkać się w następujących bankach: BPH, Millennium, Kredyt Bank, Invest Bank, Lukas Bank, Deutsche Bank, BGŻ, Getin Bank, Bank Pocztowy, Nordea Bank i Fortis Bank.

Jak uniknąć czekania?

Aby nie czekać kilka dni na przelew dokonany w piątek, należy sprawdzić godzinę, w której nasz bank przekaże przelew do realizacji i kiedy jest ostatnia sesja przychodza ELIXIR w banku odbiorcy. Pieniądze dojdą tego samego dnia jeśli bank zleceniodawcy przekaże przelew do realizacji przed końcem ostatniej sesji przychodzącej w banku odbiorcy.

Informacje o badaniu
Raportu powstał na podstawie analizy tabel sesji bankowych ELIXIR oraz wywiadu telefonicznego na temat czasu realizacji przelewów przez 25 największych banków działających na terenie Polski, przeprowadzony przez serwis Kiedykasa.pl.

poprzednia  

1 2

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.