eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie w nieruchomości: jakie ryzyko?

Inwestowanie w nieruchomości: jakie ryzyko?

2010-06-25 00:15

Inwestowanie w nieruchomości wydaje się stosunkowo bezpiecznym sposobem pomnażania kapitału, jednak i tu nasze pieniądze nie są całkowicie bezpieczne. Co powinniśmy wiedzieć o rynku nieruchomości, aby jak najlepiej zabezpieczyć zainwestowany kapitał? Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom ryzyka, które związane są z inwestycjami na rynku nieruchomości.

Przeczytaj także: Opłacalne inwestowanie w nieruchomości użytkowe

Ryzyko o źródłach zewnętrznych

Ten rodzaj ryzyka inwestycyjnego na rynku nieruchomości wiąże się z występowaniem cykli koniunkturalnych w gospodarce. Jego skutki były widoczne ostatnio na rynku amerykańskim. Obserwowaliśmy załamanie gospodarki amerykańskiej, którego przejawem, był regres na rynku nieruchomości. Powszechna dostępność kredytów spowodowała wzrost popytu na rynku nieruchomości w USA. Niestety, nie wszyscy nowi właściciele domów radzili sobie ze spłatą kredytów. Nastąpiła fala bankructw kredytobiorców i wyprzedaży domów.

Załamanie popytu na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, przełożyło się na pogorszenie koniunktury w innych branżach gospodarki amerykańskiej. Reperkusje tej sytuacji odczuliśmy również w Polsce. Banki działające na naszym rynku ograniczyły podaż kredytów w efekcie czego zmniejszył się popyt na nieruchomości w Polsce a ich ceny spadły. Dla inwestorów szukających zysków na rynku nieruchomości był to trudny okres.

Jednak po okresie dekoniunktury zawsze nadchodzi ożywienie gospodarcze. Na rynku nieruchomości, w długiej perspektywie czasowej zauważalny jest wzrost wartości domów mieszkań i gruntów. Na tej podstawie możemy przyjąć, że o ile ryzyko związane z cyklami koniunkturalnymi jest nieuchronne, o tyle nie powinno stanowić przeszkody w inwestowaniu na rynku nieruchomości w długim okresie czasu.

Innymi rodzajami ryzyka o źródłach zewnętrznych na rynku nieruchomości, którego znaczenie jest istotne szczególnie w naszym kraju, są: niestabilne prawo oraz ryzyko ingerencji państwa w rynek nieruchomości. Zmiany przeznaczenia gruntów, brak planów zagospodarowania przestrzennego, niekorzystne dla inwestorów decyzje urzędników, mogą skutecznie zniechęcić nas do inwestowania na rynku nieruchomości.

Opisane wyżej ryzyka należą do grupy czynników niezależnych od inwestorów. Nie mają oni wpływu na koniunkturę gospodarczą, ani na decyzje urzędników czy stopień ingerencji państwa w rynek nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że takie czynniki występują i z jednej strony należy traktować zakup nieruchomości jako inwestycję długoterminową, z drugiej zaś upewnić się, jak może zmienić się prawo i w jaki sposób te zmiany mogą wpłynąć na rentowność naszych inwestycji.

Ryzyko związane z pozyskaniem nieruchomości

Ryzyko pojawia się już na początku procesu inwestowania w nieruchomości i związane jest z ich pozyskaniem, bowiem zawsze istnieje możliwość przeszacowania wartości nieruchomości przy jej zakupie. Ograniczyć ten rodzaj ryzyka możemy korzystając z usług rzeczoznawcy, który sporządzi wiarygodną wycenę nieruchomości.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: