eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Karty kredytowe: uważaj na skimming

Karty kredytowe: uważaj na skimming

2010-06-12 00:20

Karta płatnicza to klucz do naszych pieniędzy, dlatego trzeba dokładnie dbać o jej bezpieczeństwo. A kartowych przestępców przybywa i coraz częściej słyszymy o nowych poszkodowanych ich działaniami. Expander radzi jak skutecznie zabezpieczyć przed nimi nasze pieniądze.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo kart płatniczych w czasie EURO 2012

Karty płatnicze są bardzo wygodnym narzędziem regulowania rachunków, a w portfelach Polaków znajduje się ich ponad 30 milionów. Karty są też bezpieczniejsze niż gotówka. W przypadku kradzieży lub rabunku pieniędzy klient traci całą zrabowaną kwotę, a jedyną nadzieją na jej odzyskanie jest ujęcie złodzieja. Jeśli posługujemy się kartą, to w razie jej utraty strata nigdy nie przekroczy kwoty różnowartości 150 Euro, co gwarantuje ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych.

W przypadku kart z dodatkowym ubezpieczeniem, klient nie odpowiada również za transakcje na mniejsze kwoty. Expander zwraca jednak uwagę na to, że aby klient mógł korzystać z takiej ochrony musi także stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i chronić swoją kartę płatniczą oraz ważne informacje o niej.

Przestępców, poza wejściem w posiadanie samej karty płatniczej, interesują przede wszystkim dwie informacje o niej: numer (i inne dane wybite na karcie) oraz kod PIN. Numer karty może być bowiem wykorzystany przez przestępców do transakcji w Internecie, natomiast kod PIN wraz z samą kartą lub jej kopią może służyć do pobierania gotówki z bankomatu na koszt ofiary.

Im częściej płacimy kartą, tym bardziej jesteśmy narażeni na ryzyko. Oczywiście najskuteczniejszą metodą ochrony karty byłoby trzymanie jej cały czas w sejfie, jednak to uczyniłoby kartę bezużyteczną. Skuteczniejszą metodą wydaje się stała dbałość o karty oraz przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Aby chronić nasz numer karty powinniśmy dokładnie niszczyć wszystkie pokwitowania, które otrzymujemy w sklepach gdzie płaciliśmy „plastikiem”. Obecnie w większości miejsc numer karty nie jest już drukowany na pokwitowaniach.

Jednak wciąż zdarzają się od tego wyjątki. Lepiej więc niszczyć dokładnie wszystkie pokwitowania, niż przeoczyć jedno z danymi, które przestępcy mogą użyć. Numer karty nie jest już także drukowany na przesyłanych z banku comiesięcznych wyciągach. Jednak sam wyciąg to wiele ciekawych informacji na nasz temat, że też nie powinien być wyrzucany do kosza, lecz niszczony. W tym celu warto sprawić sobie domową niszczarkę do dokumentów (ceny takich urządzeń spadły obecnie poniżej 100 zł).

Jednak najgroźniejszym obecnie przestępstwem związanym z kartami jest klonowanie, czyli skimming. Polega ono na sczytaniu zawartości paska magnetycznego karty przez przestępców i stworzeniu na tej podstawie kopii karty. W przypadku tego procederu wykorzystywane są miniaturowe czytniki kart, które służą do kopiowania zawartości paska magnetycznego.

Niewielki rozmiar takiego urządzenia powoduje, że karta może zostać "zeskanowana" nawet na oczach nieświadomej niczego ofiary. Ofiarą tego przestępstwa możemy paść praktycznie wszędzie tam gdzie płacimy kartą: w sklepach, restauracjach lub innych punktach handlowych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: