eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Największe spółki giełdowe V 2010

Największe spółki giełdowe V 2010

2010-06-02 13:12

Przeczytaj także: Największe spółki giełdowe IV 2010


W między czasie los nie był łaskawy dla Polaków, ponieważ nastał czas ogromnej powodzi. Tysiące ludzi straciło swoje dobytki i walczyło z ogromną wodą. Mimo coraz to bardziej przerażających informacji o kataklizmie, nie odbiło się to znacząco na polskim rynku giełdowym.

Ostatni tydzień maja to systematyczne wzrosty i odrabianie strat. Indeks WIG20 bardzo dobrze sobie poradził i w przeciągu 4 dni sesyjnych odrobił 7,2%. Dzięki temu wartość WIG20 spadła pod koniec miesiąca zaledwie o 0,8%.

Bardzo ważną rolę w maju odgrywał wolumen obrotu. Inwestorzy byli bowiem bardzo aktywni na indeksie WIG20. Najwyższy wolumen został osiągnięty 10 maja, a więc w dniu największych wzrostów. Wzrosty tego dnia były ruchem dość oczywistym, ponieważ przez cały weekend dopływały z różnych stron informacje o pakietach pomocowych dla Grecji. Drugi bardzo duży wolumen miał miejsce 18 maja. Tego dnia nastąpiły gwałtowne spadki zarówno na indeksach GPW, w Europie, a nawet na całym świecie. Powodem tak silnych spadków były agencje ratingowe, które swoimi ocenami coraz mocniej pogrążały sytuację Grecji. Skutkiem niekorzystnych informacji również inwestorzy zaczęli wątpić w program pomocowy, który miał na celu wpompowywanie euro w grecką gospodarkę.
Maj okazał się miesiącem historycznym biorąc pod uwagę obrót na warszawskiej giełdzie. W poprzednim miesiącu padły bowiem dwa największe obroty. Jeden miał miejsce w czasie debiutu PZU, a drugi 26 maja. Tego dnia indeks blue chipów osiągnął wzrost o 4,46%, a największym obrotem mogły poszczycić się spółki: PZU, PKO BP, Pekao, TPSA i PGNiG.

Sytuacja spółek

Spółki wchodzące w skład indeksu WIG20 dość dobrze poradziły sobie w mijającym miesiącu notując spadek niespełna 1 proc. Oprócz zaistnienia PZU w indeksie WIG20, warty odnotowania jest fakt, że spółki zaczęły wypłacać dywidendę. I tak oto wysokość dywidendy wynosiła kolejno: BZ WBK 1,86% (5 maj), PBG 0,61% (10 maj), Pekao 1,74% (13 maj), TVN 1,74% (28 maj). Należy również zaznaczyć, że 18 maja był dniem ustalenia Prawa Poboru Bre Banku, których wartość wyniosła 31,20 zł.

Analizując sytuację poszczególnych spółek, najlepszy wynik w maju osiągnął GTC (6,9%). Na słowa uznania zasługują również BRE Bank (6,6%) oraz Pekao (4,5%), które zakończyły miesiąc dość dużą zwyżką. Najgorszy wynik w miesiącu zanotowało PBG (-8,2%), a za nim uplasował się KGHM (-6,2%), na którego notowania ogromny wpływ miały wahania ceny miedzi.

Mijający miesiąc przyniósł ze sobą dużo nerwowości i niepewności na rynku. Inwestorom ciężko było przewidzieć, w którą stronę podąży rynek. Napływające informacje zza oceanu oraz ze strefy euro nie napawały optymizmem, a sytuacja Grecji pogrążyła giełdy w całej Europie. Problem tego kraju jest na tyle poważny, że zaczęto wątpić we wspólną zjednoczoną Europę. Okazało się, że wstępując do Unii Europejskiej, jak i przez cały czas członkostwa, Grecja fałszowała swoje dane. Czyn karygodny, który nie powinien mieć miejsca spowodował, że inne kraje UE nie są zbyt chętne aby pomagać Grecji. Z drugiej strony patrząc, jeżeli jeden kraj był zdolny do takich czynów i umknęło to Komisji Europejskiej, to czy inne kraje w niedalekiej przyszłości nie będą próbować podobnych „sztuczek”? Na razie jest za wcześnie, aby odpowiedzieć na to pytanie. Nie da się jednak ukryć, że sytuacja Grecji na zawsze odmieni działania w całej strefie euro.

poprzednia  

1 2

oprac. : Paweł Sobczak / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: