eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rating funduszy inwestycyjnych IV 2010

Rating funduszy inwestycyjnych IV 2010

2010-05-06 10:33

Rating funduszy inwestycyjnych IV 2010

Zmiany indeksów GPW (na 30 kwietnia br.) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Kwiecień - mimo problemów Grecji i niechęci inwestorów do strefy euro - dla większości klientów funduszy był stosunkowo udany. O dziwo, pomimo złych wiadomości płynących z rynków finansowych, warszawska giełda zakończyła pierwszy wiosenny miesiąc na plusie.

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych III 2010

Praktyczne bankructwo Grecji, a w ślad za nim nerwowe reakcje inwestorów także w kilku innych unijnych krajach (Hiszpania, Portugalia), co do których rosły obawy, że mogą podzielić los Grecji, nie wpłynęły w sposób znaczący na portfele właścicieli funduszy inwestycyjnych.

Niemal wszystkie główne indeksy mierzące koniunkturę na warszawskim parkiecie zachowały w kwietniu niespotykaną ostatnio zgodność, i zakończyły miesiąc z bardzo zbliżonym urobkiem. WIG, WIG20 i mWIG40 zyskały od 2 do 2,1 proc. i tylko sWIG80, wskaźnik najmniejszych spółek notowanych przy ul. Książęcej, wyłamał się z tego towarzystwa, rosnąc o niespełna 0,5 proc. Jednak ci, którzy inwestują właśnie w tym segmencie rynku, nie powinni narzekać, bo licząc od początku roku, to właśnie oni zarobili najwięcej. sWIG80 zyskał bowiem w tym czasie 12,6 proc., podczas gdy WIG 8,3 proc., zaś grupujący walory największych firm WIG20 zanotował wzrost o 6,7 proc.

fot. mat. prasowe

Zmiany indeksów GPW (na 30 kwietnia br.)

Zmiany indeksów GPW (na 30 kwietnia br.)

Przekłada się to oczywiście wprost na wyniki funduszy inwestujących w akcje małych i średnich przedsiębiorstw, które w ostatnich czterech miesiącach – wśród obserwowanych przez nas kategorii funduszy – okazały się najlepszą inwestycją, dając średnią stopę zwrotu na poziomie dokładnie takim, jak wspomniany powyżej sWIG80, czyli 12,6 proc.

W kwietniu fundusze akcji polskich małych i średnich spółek poradziły sobie jednak nieznacznie gorzej (średnio 1,6 proc.) od funduszy inwestujących na szerokim rynku akcji (2,2 proc.). Fundusze MiŚ zyskały przeciętnie tyle samo, co fundusze mieszane (zrównoważone i aktywnej alokacji), czyli 1,6 proc., zaś fundusze stabilnego wzrostu 0,8 proc.

Kłopoty Grecji w sposób oczywisty przekładają się na postrzeganie całej strefy euro przez inwestorów. Jest to widoczne w wynikach funduszy – do trzech najsłabszych grup w kwietniu należały fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych (-0,6 proc.), które w ujęciu walutowym przyniosły -1 proc., oraz fundusze dłużnych papierów wartościowych denominowanych w euro (w ujęciu walutowym straciły 0,2 proc.).

fot. mat. prasowe

Średnie stopy zwrotu funduszy wg kategorii

Średnie stopy zwrotu funduszy wg kategorii

Pod względem średniej stopy zwrotu, najlepszą kategorią w ubiegłym miesiącu okazały się więc fundusze, trzymające się z dala od państw, w których walutą rozliczeniową jest euro. Najlepiej wypadły fundusze akcji zagranicznych sektora nieruchomości (inwestują w spółki z branży budowlanej i nieruchomości głównie z regionu określanego mianem europejskich rynków wschodzących), które średnio dały zarobić 4,3 proc. Stosunkowo niewiele ustępowały im fundusze akcji amerykańskich (3,6 proc.) oraz fundusze akcji europejskich rynków wschodzących (3,2 proc.).

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: