eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Największe spółki giełdowe IV 2010

Największe spółki giełdowe IV 2010

2010-05-06 09:33

Największe spółki giełdowe IV 2010

Zmiany kursu zamknięcia indeksu WIG20 w kwietniu © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

To był szalony miesiąc... W kilka dni w naszym kraju zmieniło się prawie wszystko. Rynek giełdowy, a w nim WIG20 również przyniósł w ostatnim czasie sporo emocji i notował bardzo duże wahania kursu. Warto zatem na spokojnie jeszcze raz popatrzyć na wszystko z boku i podsumować dokonania Blue Chipów w mijającym miesiącu.
Początek miesiąca zapowiadał się nadzwyczaj pozytywnie. Po przebiciu niezwykle silnego oporu na poziomie 2500 pkt., wielu inwestorów twierdziło, że teraz droga do eldorado stoi przed nami otworem. Rzeczywiście, po pierwszych dwóch dniach sesyjnych indeks WIG20 był już 75 pkt. nad magicznym oporem. Następne kilka dni przyniosło jednak lekkie osunięcie w dół. W drugi weekend kwietnia stała się natomiast rzecz, która wstrząsnęła wszystkimi Polakami. W związku z tragedią w Smoleńsku życie Polaków zamarło na 7 dni i wszyscy skupiali się na śmierci i pochówku pary prezydenckiej oraz ofiar wypadku. Rynek kapitałowy w naszym kraju musiał jednak dalej funkcjonować i o dziwo w czasie żałoby radził sobie bardzo dobrze. Pomimo zawirowań politycznych przez pierwsze dni żałoby indeks nieznacznie zwyżkował i notował coraz to nowsze maksima 14 kwietnia osiągając poziom 2604,76 pkt. Pod koniec tygodnia na warszawskim parkiecie nastąpiła jednak krótka konsolidacja, a świat nawiedził pył wulkaniczny znad Islandi paraliżując ruch lotniczy i przynosząc ogromne straty. Między innymi dlatego poniedziałek zakończył się na dużym minusie (ponad -2%). W kolejne dni toczona była prawdziwa walka popytu i podaży, którą w początkowym okresie wygrywały niedźwiedzie doprowadzając indeks to poziomu 2483 pkt. W ciągu następnych dwóch dni byki pokazały jednak swoją siłę wynosząc indeks o 94 pkt. Następne sesje przyniosły kolejne spadki ponownie sprowadzając indeks do poziomu 2486 pkt. Z końcem miesiąca WIG20 nieznacznie odrobił straty kończąc miesiąc na poziomie 2547pkt.

fot. mat. prasowe

Zmiany kursu zamknięcia indeksu WIG20 w kwietniu

Zmiany kursu zamknięcia indeksu WIG20 w kwietniu

Ostanie tygodnie kwietnia okazały się zatem bardzo nerwowe, a indeks zanotował bardzo duże wahania. Jednego dnia notował bowiem 2% wzrost, żeby już następnego spaść o 2%. Podsumowując miesięczny wynik indeksu Blue Chipów ostatecznie zanotował on spadek o 3,7%.

fot. mat. prasowe

Zmiany wolumenu indeksu WIG20 w kwietniu

Zmiany wolumenu indeksu WIG20 w kwietniu

W mijającym miesiącu ważnych informacji dostarczył inwestorom także wolumen. Plasował się on bowiem na dość niskim poziomie jak na indeks WIG20. Charakterystyczny wzrost wolumenu zaobserwowaliśmy jedynie 19 kwietnia w czasie wzmożonej wyprzedaży walorów. Niepokojący poziom wolumenu zanotowany został natomiast 26 kwietnia (porównywalnie niski wolumen wystąpił 1 lutego bieżącego roku oraz 31 grudnia 2008 roku). Niskie obroty połączone z silnymi spadkami spowodowane były głównie informacjami napływającymi zza Atlantyku i nowymi faktami dotyczącymi deficytu Grecji.

Warto również zwrócić uwagę, że w ostatnim tygodniu kwietnia odbyły się zapisy na akcje polskiego giganta ubezpieczeniowego – PZU. Minister Grad podał, że 250 tys. Polaków uczestniczyło w zapisach, co z pewnością musiało odbić się na wolumenie.

 

1 2

następna

oprac. : Paweł Sobczak / IPO.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: