eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/PLN w okolicach 3,8300

Kurs EUR/PLN w okolicach 3,8300

2010-04-07 11:42

Przed nami najprawdopodobniej kolejna sesja pod znakiem konsolidacji notowań EUR/PLN.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek krajowy


Kurs tej pary walutowej rozpoczyna dzień w pobliżu poziomu 3,8300 i niewykluczone, że podobnie jak wczoraj, nie wyjdzie on poza wąski korytarz wahań z górnym ograniczeniem w okolicach 3,8400 PLN za EUR. Za takim scenariuszem przemawiałby m.in. brak istotnych publikacji makroekonomicznych z krajowego rynku, a także duża odporność złotego na lokalne wydarzenia.

Polska waluta pozostaje poza wpływem sporu pomiędzy polskim rządem a NBP w sprawie dystrybucji przychodów, wynikających z dodatnich różnic kursowych. Również nowe gołębie komentarze członków Rady Polityki Pieniężnej dotyczące stóp procentowych nie wywierają wpływu na złotego. Fala tego typu wypowiedzi, jaka miała miejsce w drugiej połowie marca pozwoliła inwestorom zdyskontować scenariusz, w którym stopy procentowe w Polsce wzrosną najwcześniej pod koniec bieżącego roku. Ponadto ostatnie dane o inflacji oraz prognoza wskaźnika CPI, opublikowana w minionym tygodniu przez Ministerstwo Finansów, wskazują na spadek presji inflacyjnej w kraju, co również studzi oczekiwania na zacieśnianie polityki pieniężnej w najbliższym czasie. W obecnym momencie złoty podlega w głównej mierze oddziaływaniu nastrojów na globalnym rynku.

Rynek międzynarodowy


Po wczorajszej publikacji zapisków z ostatniego posiedzenia amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w notowaniach EUR/USD obserwowaliśmy chwilową korektę wzrostową. Wartość euro względem dolara znalazła się nieco ponad poziomem 1,3400. Dzisiaj jednak powróciła ona do spadku. W najbliższym czasie celem dla notowań tej pary walutowej powinien pozostawać poziom 1,3330 (na cel ten wskazuje formacja głowy z ramionami, dobrze widoczna na wykresie godzinowym).

Z zapisków z ostatniego posiedzenia FOMC wynika, iż amerykańskie władze monetarne zachowują wyjątkowo łagodne nastawienie do polityki pieniężnej. Niektórzy przedstawiciele Komitetu ostrzegali przed zbyt szybkim podnoszeniem stóp procentowych. Według FOMC sytuacja w gospodarce USA ulega poprawie, jednak ożywienie jest hamowane przez trudną sytuację na rynku pracy. Oczekiwania na zacieśnienie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych wciąż maleją. Obecnie inwestorzy obstawiają, że pierwsza podwyżka stóp w tym kraju będzie miała miejsce dopiero w grudniu bieżącego roku. Stopniowy spadek oczekiwań na podniesienie kosztu pieniądza w USA obecnie nie jest w stanie wywrzeć trwałego wpływu na notowania dolara. Dzieje się tak z uwagi na to, że w innych dużych gospodarkach perspektywa podwyżek stóp również się oddala.

Łagodne nastawienie do polityki pieniężnej wciąż zachowuje Bank Japonii. Dzisiaj po raz kolejny zdecydował się on na pozostawienie stóp na dotychczasowym, wyjątkowo niskim poziomie. Inwestorzy przed posiedzeniem BoJ liczyli, iż przedstawiciele Banku podniosą ocenę japońskiej gospodarki. Tak się jednak nie stało. Kurs USD/JPY powrócił dzisiaj ponad poziom 0,9400. Po przebiciu istotnego oporu 0,9380 posiada on potencjał do zwyżki przynajmniej w okolice 0,9500.

Dzisiejsza sesja będzie zdecydowanie bardziej bogata w istotne wydarzenia makro niż dwie ostatnie. Poznamy dzisiaj m.in. marcowy odczyt indeksu PMI dla sektora usług Wielkiej Brytanii, finalne szacunki PKB Eurolandu w IV kw. oraz dynamikę zamówień w przemyśle z Niemiec.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : J. Pluta, T. Regulski / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: