eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki akcji dobrze zareagowły na dane z USA

Rynki akcji dobrze zareagowły na dane z USA

2010-03-08 12:31

Rynki akcji dobrze zareagowły na dane z USA

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Piątkowa reakcja rynków na dane z amerykańskiego rynku pracy była bardzo entuzjastyczna. Główne indeksy zanotowały silne wzrosty - S&P500 zakończył sesję blisko 1,5% wzrostem.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Wolumen handlu był nadal niski ledwo przekraczając miliard akcji, ale prawie w całości był skoncentrowany na spółkach wzrostowych (13:1). Ponownie bardzo duża liczba spółek, bo aż 458 zanotowała nowe roczne maksima. Miesiąc wcześniej przy okazji publikacji poprzedniego raportu z rynku pracy indeksy ustanowiły minimum korekty spadkowej. W ciągu miesiąca S&P500 zyskał już ponad 9%. Bliskość styczniowych szczytów może nieco zwiększyć nerwowość, ale główny barometr sentymentu, indeks VIX mierzący ceny opcji spadł poniżej 18, co sugeruje, że gracze nie spodziewają się większej zmienności.

W tym tygodniu kalendarium danych makroekonomicznych będzie znacznie uboższe niż w poprzednim. W dniu dzisiejszym publikowane będą dane o produkcji przemysłowej z Niemiec, z gospodarki brytyjskiej - raport UK RICS wskazujący na zmiany cen domów oraz tygodniowy raport o sprzedaży detalicznej (Retail Sales Monitor), z Kanady - liczba rozpoczętych budów domów, z Australii - miesięczny wskaźnik zaufania w biznesie. Powyższe publikacje oraz dane wtorkowe nie powinny wywołać większej reakcji na rynku; wyjątkiem mogą być dane o bilansie handlu zagranicznego z Wielkiej Brytanii (wtorek). Pierwsze istotne dane makro pojawią się dopiero w środę - będą to dane o produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii. Ponadto w środę publikowany będzieraport z australijskiego rynku pracy oraz decyzja w sprawie stóp procentowych Banku Nowej Zelandii.

W nocy ze środy na czwartek uwaga rynków skoncentruje się na ważnych danych z Chin - będzie to produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna oraz wskaźnik inflacji CPI. W czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Bank Szwajcarii. Z USA publikowane będą dane o bilansie handlu zagranicznego oraz cotygodniowe dane o bezrobociu. W piątek pojawi się najważniejsza publikacja tygodnia - sprzedaż detaliczna w USA za luty.

Najważniejsze wiadomości

  • PL: PKB wzrósł w IV o 3.1% r/r wobec oczekiwanych 3%r/r
  • US: Stopa bezrobocia wyniosła 9.7% w lutym
  • UK: Inflacja PPI wyniosła 0.3% w lutym
  • US: Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym -36 tys., oczekiwano -68 tys.
  • GE: Sprzedaż detaliczna pozostała na niezmienionym poziomie w styczniu, oczekiwano spadku o 0.6%m/m
  • EZ: Inflacja HICP wyniosła 0.9% r/r wobec oczekiwanych 1%
  • UK: Indeks PMI dla usług wyniósł 58.4, oczekiwano 54.9
  • EZ: Sprzedaż detaliczna spadła w styczniu o 0.3%m/m, oczekiwano spadku o 0.4%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: