eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › E-faktury: system EBPP przyszłością

E-faktury: system EBPP przyszłością

2010-03-04 12:03

Przeczytaj także: Faktura elektroniczna wygodna dla firm?


Doświadczenia firm, które już wdrożyły EBPP w modelu konsolidacyjnym wykorzystującym kanały bankowości elektronicznej pokazują, że czas realizacji płatności wynosi ok. 1,5 dnia od momentu otrzymania przez klienta faktury elektronicznej na jego e-konto.

Kilkanaście milionów użytkowników e-bankowości w zasięgu e-faktur

Na popularyzację systemu EBPP w modelu konsolidacyjnym może wpłynąć dynamika rozwoju e-bankowości. Jak wskazują dane Związku Banków Polskich, na koniec 2007 roku liczba zawartych umów na usługi bankowości internetowej wynosiła 9 838 917, podczas gdy na koniec III kwartału 2009 roku już 14 258 896. Oznacza to wzrost o ponad 40%. To wynik oswojenia się społeczeństwa z Internetem, ale także wzrostu świadomości, głównie w kontekście bezpieczeństwa płatności realizowanych za pośrednictwem bankowości internetowej.

Czas na EBPP

Zdaniem przedstawicieli Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. są to wystarczające argumenty za tym, by e-faktury i rozwiązania EBPP, umożliwiające gromadzenie rachunków od wielu wystawców w jednym miejscu oraz realizację płatności za te rachunki, upowszechniły się w Polsce.

KIR S.A., odpowiedzialna za funkcjonowanie systemów realizujących elektroniczne przelewy międzybankowe, kilka lat temu rozpoczęła prace nad systemem EBPP, umożliwiającym przesyłanie klientom rachunków i faktur za pośrednictwem bankowości elektronicznej. System został wdrożony pod własną marką BILIX. – Ze względu na nasze doświadczenie we współpracy z bankami uznaliśmy, że rozwiązanie ma duże szanse przyjąć się na polskim rynku. W 2008 r. rozpoczęliśmy pilotażowe wdrożenia w pierwszym banku oraz u dwóch dostawców usług. Do wdrożenia systemu BILIX przekonaliśmy większość największych polskich banków. Obecnie usługa jest już dostępna dla około 75% polskich użytkowników e-bankowości. Jeszcze w tym roku z BILIXA będzie mogło korzystać około 90% klientów bankowości elektronicznej w Polsce – mówi Kazimierz Małecki, prezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.

BILIX jest już uruchomiony w PKO Banku Polskim (Inteligo, iPKO), Pekao SA, ING Banku Śląskim S.A., MultiBanku i Banku Millennium S.A. Wkrótce system wdrożą kolejne banki: mBank, BZ WBK, Raiffeisen Bank Polska, Citi Handlowy oraz Bank Polskiej Spółdzielczości.

Zdaniem przedstawicieli KIR S.A., akceptacja rozwiązania i wdrożenie usługi przez banki daje szansę na upowszechnienie się tej formy dystrybucji e-faktur w Polsce. – Jeszcze na początku ub. r. wystawcy faktur uzależniali wprowadzenie BILIXA od liczby banków gotowych udostępnić to rozwiązanie swoim klientom. Obecnie mogą już przesyłać za pośrednictwem BILIXA rachunki do ok. 10 milionów użytkowników polskiej e-bankowości – wyjaśnia Kazimierz Małecki z KIR S.A.

KIR S.A. i banki liczą, że usługę BILIX wkrótce udostępnią swoim klientom kolejne przedsiębiorstwa – dostawcy masowych usług. - Prowadzimy rozmowy z firmami z branży telekomunikacyjnej, telewizyjnej oraz energetycznej. Z wieloma z nich negocjacje są bardzo zaawansowane. Jeszcze w I półroczu br. planujemy zrealizować kolejne wdrożenia - dodaje Kazimierz Małecki z KIR S.A.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: