eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Gdzie osiągniemy najwyższy zysk z lokaty?

Gdzie osiągniemy najwyższy zysk z lokaty?

2010-02-18 12:14

Przeczytaj także: Konto oszczędnościowe kontra lokata

Tradycyjne lokaty nie odeszły jeszcze do lamusa

Większość ofert depozytów stanowią nadal tradycyjne lokaty. Te ze stałym oprocentowaniem oferują wszystkie badane przez Expandera banki. Najlepsza jest oferowana przez Toyota Bank, gdzie oprocentowanie wynosi aż 5,5%. Należy jednak pamiętać, że odsetki w tym przypadku zostaną pomniejszone o 19% podatku Belki. W rezultacie na tradycyjnej lokacie z oprocentowaniem wynoszącym 5,5% zyskuje się mniej niż na takiej z kapitalizacją dzienną, nawet jeśli oprocentowanie tej ostatniej wynosi 4,1%.

Znacznie mniej banków oferuje lokaty za zmiennym oprocentowaniem. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że można je założyć tylko w 7 bankach. To mniej niż ilość depozytów z codzienną kapitalizacją. Część klientów zastanawia się nad założeniem lokaty o zmiennym oprocentowaniu, licząc na wzrost oprocentowania w czasie jej trwania. Takie rozumowanie wynika z możliwości rozpoczęcia w tym roku cyklu podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Nawet, jeśli tak się stanie, to prawdopodobieństwo, że lokata o zmiennym oprocentowaniu przyniesie wyższe odsetki od depozytów z kapitalizacją dzienną jest jednak niewielkie.

Przede wszystkim lokaty ze zmiennym oprocentowaniem najczęściej oferują bardzo niskie odsetki. Średnie ich oprocentowanie, w przypadku okresu 3-miesięcznego, wynosi 3,4%, podczas gdy dla tych ze stałym oprocentowaniem jest to 4,3%. Tylko w jednym banku – Euro Banku – oprocentowanie takiej lokaty przekracza 5%. Warto wspomnieć jeszcze o ofercie Raiffeisen Banku, gdzie oprocentowanie wynosi 4,65%. W pozostałych bankach oprocentowanie jest tak niskie, że nawet gdyby bank podwyższył je o 1 pkt. proc. (bardzo optymistyczne założenie), to i tak nadał byłoby ono niższe niż na najlepszych lokatach ze stałym oprocentowaniem. Jeżeli więc ktoś liczy na podwyżki oprocentowania, to powinien rozważyć ofertę lokaty Euro Banku, kont oszczędnościowych (ich oprocentowanie jest zmienne) lub krótkoterminowych lokat ze stałym oprocentowaniem (np. miesięcznych, jednodniowych). Jeśli bowiem lokata się odnawia, to już z nowym poziomem oprocentowania.

fot. mat. prasowe

Oprocentowanie tradycyjnych lokat 3-miesięcznych na kwotę 5 tys. zł

Oprocentowanie tradycyjnych lokat 3-miesięcznych na kwotę 5 tys. zł

Wyższe oprocentowanie lokat internetowych

fot. mat. prasowe

Przykładowe różnice w oprocentowaniu lokat internetowych i tradycyjnych

Przykładowe różnice w oprocentowaniu lokat internetowych i tradycyjnych

Priorytetem dla oszczędzającego nie musi być jednak wysokość oprocentowania, lecz np. wygoda. Aby założyć tradycyjną lokatę trzeba bowiem udać się do banku, co zwłaszcza zimą nie należy do przyjemności. Część banków oferuje jednak lokaty internetowe, które można założyć siedząc w domu przez własnym komputerem. Ich dodatkową zaletą jest również poziom oprocentowania. Co prawda nie zawsze lokata internetowa musi być jedną z najlepszych na rynku. Z reguły ma jednak wyższe oprocentowanie niż tradycyjna lokata oferowana w danym banku. Dla przykładu w banku DnB Nord oprocentowanie 3-miesięcznej lokaty założonej w oddziale wynosi 4,5%, a przez Internet nawet 5%. Należy jednak zaznaczyć, że w większości przypadków bez wizyty w oddziale lokatę może założyć jedynie osoba posiadająca w danym banku jakiś produkt i korzystająca z bankowości elektronicznej.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: