eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Gdzie osiągniemy najwyższy zysk z lokaty?

Gdzie osiągniemy najwyższy zysk z lokaty?

2010-02-18 12:14

Gdzie osiągniemy najwyższy zysk z lokaty?

Oprocentowanie depozytów z kapitalizacją dzienną na kwotę 5 tys. zł © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najzyskowniejszych ofert depozytów należy szukać wśród tych z codzienną kapitalizacją. Najwyższe odsetki oferują obecnie Noble Bank, Meritum Bank i Polbank na swoim konie oszczędnościowym - wynika z analizy Expandera. Najniższe oprocentowanie mają natomiast lokaty ze zmiennym oprocentowaniem.
W dzisiejszych czasach oferty banków są tak różnicowane, że nawet założenie lokaty może okazać się nie lada wyzwaniem. W większości banków można wybierać spośród kilku rodzajów lokat – np. o stałym i zmiennym oprocentowaniu, lokaty dynamiczne, lokaty jednodniowe, lokata z funduszem itp. Poza tym banki oferują również konta oszczędnościowe, które w coraz większym stopniu zastępują lokaty. W jaki sposób odnaleźć się w tym gąszczu ofert?

Po pierwsze należy zastanowić się jakie są nasze priorytety. Najczęściej jest to oczywiście możliwie najwyższe oprocentowanie. Zdarza się jednak, że ważniejsza jest jednak możliwość wypłaty oszczędności w dowolnym momencie lub np. wygoda, czyli możliwość założenia lokaty bez konieczności udawania się do placówki banku. Dopiero wiedząc na czym nam najbardziej zależy, należy rozpocząć poszukiwania najlepszego dla nas depozytu.

Najzyskowniejsze depozyty to te z codzienną kapitalizacją odsetek

Jeśli priorytetem jest uzyskanie możliwie najwyższych odsetek, to w pierwszej kolejności warto zainteresować się lokatami i kontami oszczędnościowymi z codzienną kapitalizacją odsetek. Przede wszystkim zwykle mają one wysokie oprocentowanie. Poza tym, mechanizm codziennej wypłaty odsetek powoduje, że nie są one pomniejszane o podatek Belki. W rezultacie, przy tym samym oprocentowaniu można uzyskać większy zysk. Dla przykładu w przypadku tradycyjnej lokaty na kwotę 5 tys. zł z oprocentowaniem 5% odsetki wyniosą po roku 202 zł. W przypadku depozytu z dzienną kapitalizacją byłoby to 250 zł.

Choć depozyty z codzienną kapitalizacją wciąż wydają się nowością, to można je znaleźć aż w 14 bankach. Najwyższe oprocentowanie oferują Noble Bank, Meritum Bank i Polbank. W dwóch pierwszych bankach są to lokaty zawierane na okres od 3 do 12 miesięcy. Odsetki są jednak kapitalizowane codziennie, dzięki czemu nie jest naliczany podatek. W przeciwieństwie do kont oszczędnościowych czy lokat jednodniowych gwarantują one stałość oprocentowania w okresie na jaki została zawarta umowa. W zamian za to klient nie może niestety wypłacić pieniędzy w dowolnym momencie, lecz dopiero po upływie zadeklarowanego okresu. Zerwanie lokaty przed terminem oznacza otrzymanie jedynie części należnych odsetek.

Kolejne dwie najlepsze oferty to konta oszczędnościowe Polbanku i Banku BPH. W tym pierwszym oprocentowanie wynosi 5,35%, ale tylko do kwoty wynoszącej 5 tys. zł. Przy wyższej kwocie oszczędności oprocentowanie spada do 5%. W przypadku konta oszczędnościowego Banku BPH oprocentowaniem wynoszącym 5,05% jest objęta co prawda dowolna kwota, ale tylko do 30 czerwca. Jest to bowiem oferta promocyjna.

Oprocentowanie najlepszych kont oszczędnościowych jest więc niższe niż najlepszych lokat. Ich przewagą w porównaniu z opisanymi wyżej lokatami jest jednak możliwość wypłaty oszczędności w dowolnym momencie bez utraty należnych odsetek. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie nie tylko konta oszczędnościowe, ale także część lokat z codzienną kapitalizacją, daje taką możliwość. Dla przykładu w Multibanku „Lokatę jednodniową”, jak sama nazwa wskazuje, można zerwać nawet po jednym dniu.

fot. mat. prasowe

Oprocentowanie depozytów z kapitalizacją dzienną na kwotę 5 tys. zł

Oprocentowanie depozytów z kapitalizacją dzienną na kwotę 5 tys. zł

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: