eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Debiuty na NewConnect XII 2009

Debiuty na NewConnect XII 2009

2010-01-06 09:39

Rynek NewConnect cieszy się zainteresowaniem szczególnie wśród prezesów małych spółek. Jednak w ostatnim czasie na polskim rynku alternatywnym nastąpił prawdziwy wysyp debiutów - w samym grudniu korzystając z ASO siedem spółek uplasowało swoje walory.

Przeczytaj także: Największe spółki giełdowe XII 2010

Tegoroczny grudzień był miesiącem niezwykle specyficznym. Naśladując skoki temperatury wskazywane przez termometr za oknem, NCIndex także zaliczał wzloty i upadki. Jednak nie to było najważniejsze. Na rynku alternatywnym zadebiutowało bowiem siedem nowych spółek. Taka sytuacja miała miejsce do tej pory dwukrotnie: w kwietniu i grudniu zeszłego roku, kiedy na rynek swoje akcje wprowadziło odpowiednio dziewięć i siedem firm.

Pierwszą spółką, jaka podjęła wyzwanie NewConnect była Tele-Polska Holding S.A.(TPH). Grupa kapitałowa już w październiku rozpoczęła swą ofertę prywatną, by 2 grudnia rozpocząć notowania swoich akcji na rynku alternatywnym. TPH jest dominującą spółką w holdingu telekomunikacyjnym, zrzeszającą pod swymi skrzydłami cztery spółki z o.o.: e-Telko, Teltraffic, Tele-Polska i DiD. Oferta grupy jest zdywersyfikowana zarówno pod względem hurtowego i detalicznego segmentu rynku, jak i jest skierowana do urozmaiconego targetu – od innych operatorów telekomunikacyjnych, przez administrację państwową i klientów biznesowych różnej wielkości, po osoby indywidualne. Pozyskany kapitał ma zostać przeznaczony na inwestycje pozwalające usprawnić zarządzanie i poprawić jakość świadczonych usług, co w przyszłości ma zaowocować udanym debiutem na parkiecie głównym.

Drugą spółką debiutującą na NC był wrocławski e-Kiosk. Firma ta powstała w 2004 roku, a jej podstawowym obszarem działalności jest sprzedaż cyfrowych wydań prasy. Użytkownik płacąc przelewem lub kartą płatniczą może ściągnąć na dysk swojego komputera najnowsze wydanie ulubionej gazety lub czasopisma, spośród - żeby wspomnieć tylko kilka - Auto Świata, CEO, Komputer Świata, Forbesa, Gazety Wyborczej czy Newsweeka. Ponadto firma dostarcza także e-booki oraz szeroki wachlarz audiobooków – co w sumie daje niemal 700 tytułów. Dzięki środkom z debiutu spółka chce m. in. poszerzyć dotychczasową ofertę.

Na półmetku miesiąca na rynek alternatywny wkroczyło IAI, dostarczające kompleksowych rozwiązań dla branży e-commerce. Podstawową usługą jest IAI-Shop.com, platforma e-handlu pozwalającą na założenie sklepu internetowego. Oprócz samej aplikacji, firma oferuje także dostosowanie jej do potrzeb klienta, pełne wdrożenie systemu oraz wsparcie w zakresie marketingu internetowego. Klientami IAI są sklepy wysyłkowe sprzedające nie tylko odzież, książki i gry, ale również akcesoria do jazdy konnej czy wędliny. Środki z emisji akcji spółka chce przeznaczyć na ekspansję zagraniczną – głównie na rynku niemieckim, brytyjskim i irlandzkim.

Już kolejnego dnia w alternatywnym systemie obrotu zadebiutowała kolejna firma – Dent-a-Medical. Spółka ta zarządza dwoma klinikami opieki dentystycznej – w Warszawie i Wrocławiu. Firma oferuje kompleksową opiekę nad pacjentem indywidualnym oraz we współpracy z przedsiębiorstwami obejmującą m. in. leczenie profilaktyczne, stomatologię estetyczną i zachowawczą, protetykę, implantologię oraz stomatologię dziecięcą. Rozwój spółki ma nastąpić poprzez rozszerzanie sieci na zasadach franczyzowych – już do końca 2010 roku w pod szyldem Dent-a-Medical ma działać około 40 gabinetów, a docelowo nawet 200 punktów. Ten model działania biznesowego ma dzięki efektowi skali doprowadzić do obniżenia kosztów materiałów i promocji oraz umożliwić współpracę z dużymi partnerami w całej Polsce.

Piątą firmą rozpoczynającą swą przygodę z NewConnect w grudniu była Grupa Prawno-Finansowa Causa. Oferta spółki jest skierowana przede wszystkim do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a swym zakresem obejmuje pośrednictwo i doradztwo w pozyskaniu kapitału w drodze debiutu giełdowego oraz dotacji unijnych, wykup należności od klientów, usługi doradcze dla funduszy wysokiego ryzyka i inwestorów branżowych oraz usługi prawnicze dla osób fizycznych i prawnych. Pozyskany kapitał ma służyć rozwojowi sieci kancelarii poprzez otwieranie kolejnych oddziałów w największych miastach w Polsce.

Tuż przed Świętami zadebiutowały dwie kolejne spółki. Cerabud S.A. oraz East Pictures.

Pierwsza z firm to spółka z sektora budowlanego, zajmująca się wypalaniem cegieł. Przedsiębiorstwo sprzedaje swoje wyroby na terenie całego kraju, jednak mając na celu ekspansję firmy i zwiększenie mocy produkcyjnych, pozyskane środki zostaną przeznaczone na zakup kolejnych zakładów produkcyjnych.

East Pictures to natomiast fundusz filmowy, czyli fundusz inwestycyjny lokujący kapitał w projekty filmowe i realizujący zyski z wpływów z zakupu biletów kinowych i sprzedaży praw do emisji filmów. Firma ma bezterminową umowę o współpracy z Magic Hour Film Studio Sp. z o.o. (producentem filmu „Ciacho”), która daje jej pierwszeństwo i wyłączność na finansowanie przedsięwzięć studia – a w związku z tym gwarantuje 90% udział w przychodach z eksploatacji filmów. East Pictures ma na celu inwestycje w polskie produkcje komediowe i filmy zagraniczne (głównie rosyjskie) oraz animowane kino familijne. Projekty mają być finansowane z kapitału własnego powiększonego w drodze emisji akcji oraz kapitału dłużnego.

W grudniu na NewConnect zadebiutowało 7 spółek. To dużo jak na nasz rynek alternatywny. Jednak najbardziej cieszyć powinien fakt, iż każda ze wspomnianych firm może zaliczyć debiut do udanych. Akcje wszystkich spółek solidarnie wzrastały w dniu debiutu przynajmniej o kilkadziesiąt procent. Oby takie wyniki spółki wykazywały także i w 2010 roku – czego sobie i Państwu życzę.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: