eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › GPW: RESPECT Index

GPW: RESPECT Index

2009-11-24 12:30

GPW w Warszawie idealnie wpisuje się w trendy obowiązujące na głównych parkietach świata. Po utworzeniu rynku alternatywnego NewConnect i rynku obligacji Catalyst, przyszła kolej na sprostanie wymogom społecznej odpowiedzialności biznesu. Środkiem do jego osiągnięcia ma być RESPECT Index.

Przeczytaj także: GPW wprowadziła RESPECT Index

19 listopada 2009 zostały zaprezentowane spółki wchodzące w skład Respect Index. Firmy te mogą pochwalić się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w wypełnianiu swoich zadań zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (CSR). Spośród niespełna 400 spółek notowanych na Głównym Parkiecie, Respect Index podczas pierwszej publikacji liczył sobie 16 spółek, które w najwyższym stopniu wypełniają standardy CSR.

Nazwa indeksu - RESPECT - jest akronimem wyrazów:

Responsibility - odpowiedzialność
Ecology - ekologia
Sustainability – zrównoważony rozwój
Participation - uczestnictwo
Environment - środowisko
Community - społeczność
Transparency – przejrzystość

Określenia te w znacznym stopniu oddają, czym jest odpowiedzialność w odniesieniu do przedsiębiorstw. CSR to przede wszystkim poszanowanie najbliższego otoczenia firmy i jego praw - od pracowników i akcjonariuszy po środowisko naturalne oraz społeczności lokalne. Stąd spółka społecznie odpowiedzialna dąży do rozwoju zawodowego i osobistego pracowników, inwestorom zapewnia dostęp do informacji oraz ich przejrzystość. Wszystko to ma miejsce przy możliwym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń oraz aktywnej działalności na rzecz najbliższego otoczenia pod względem geograficznym.

Indeks Respect będzie, podobnie jak WIG, wskaźnikiem dochodowym, uwzględniającym wypłacone dywidendy i dochody z praw poboru. Dzięki temu w długim okresie będzie można ocenić, ile zarobili inwestorzy na spółkach wchodzących w jego skład, a nie wyłącznie – podobnie do indeksów cenowych – jak zmieniały się ceny akcji.

Publikacja indeksu niesie za sobą liczne konsekwencje. Po pierwsze, społeczna odpowiedzialność jest coraz istotniejszym elementem strategii spółek, a rosnąca świadomość wśród inwestorów będzie prowadziła do coraz większego jej znaczenia, szczególnie w krajach wysokorozwiniętych oraz państwach o prężnie rosnącej sile ekonomicznej. Bogacąca się ludność, nie mogąc w pojedynkę wiele zrobić dla dobra świata, uspokaja swoje sumienie wybierając inwestycje społecznie odpowiedzialne (SRI) jako substytut osobistej działalności. Dodatkowo ze względu na transparentność informacyjną, przedsiębiorstwa te cieszą się większym zaufaniem, a przez to i zainteresowaniem akcjonariuszy.

Coraz częściej mówi się również o tym, że spółki funkcjonujące w oparciu o CSR odnoszą w długim terminie lepsze wyniki niż pozostałe firmy. Miałoby to wynikać właśnie ze wspomnianego zaufania inwestorów. Poszanowanie praw pracowniczych ogranicza kary za ich łamanie, a inwestycje w ludzi przyczyniają się do wzrostu efektywności i zmniejszenia rotacji pracowników, czego efektem może być obniżenie kosztów. Podobnie jasne zasady działania i życzliwa postawa wobec klientów powinny doprowadzić do systematycznego poszerzania się rynku przedsiębiorstwa.

Najistotniejszą kwestią są jednak, jak zawsze, pieniądze. Rosnąca świadomość etycznego inwestowania rodzi popyt na tego rodzaju aktywa. Z roku na rok przybywa funduszy inwestycyjnych lokujących kapitał w odpowiedzialnych przedsiębiorstwach, a te niosą za sobą olbrzymie środki. Firma notowana w indeksie CSR może liczyć na większe zainteresowanie instytucji tego rodzaju, czyli dodatkowe miliony obrotu.

 

1 2

następna

oprac. : Eliza Smyrgała / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: