eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Do KRD za zaległe wynagrodzenie?

Do KRD za zaległe wynagrodzenie?

2009-10-12 12:30

Jeszcze w tym roku oszukani pracownicy, którym pracodawcy nie wypłacili pensji, będą mogli umieścić dane swojego nieuczciwego pracodawcy w Krajowym Rejestrze Długów. Tym samym zwiększą swoje szanse na odzyskanie zaległych wynagrodzeń. Umożliwi to nowelizacja Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, która wkrótce ma być uchwalona przez Sejm - poinformował KRD.

Przeczytaj także: Polskie kobiety ratują PKB

Z opublikowanej w piątek, 9 września 2009 r., informacji Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w trzech pierwszych kwartałach tego roku dwukrotnie więcej niż w podobnym okresie przed rokiem, wzrosła liczba pracowników, którym pracodawcy nie wypłacili wynagrodzenia. Problem ten dotyczy 63,9 tys. pracowników, którym nie wypłacono 100,1 mln zł.

- Jednym z głównych powodów, dla których w 2006 roku zaproponowaliśmy zmianę ustawy regulującej naszą działalność, były właśnie docierające do nas skargi oszukiwanych pracowników, którzy szukali skutecznych sposobów na odzyskanie zaległych wynagrodzeń. Jak widać był to słuszny krok, bo problem narasta – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Dotychczasowe przepisy dają prawo do umieszczania swoich dłużników w Krajowym Rejestrze Długów tylko przedsiębiorcom. Po zmianie ustawy uprawnienia takie zyska każdy wierzyciel, niezależnie od tytułu prawnego, z którego wynika dług. W przypadku osób prywatnych do umieszczenia dłużnika w rejestrze będzie wystarczające posiadanie prawomocnego orzeczenia sądu z klauzulą wykonalności.

- Sprawy o zaległe wynagrodzenia są rozpatrywane przez sądy pracy, a te akurat wydają orzeczenia szybko. Nieuczciwi pracodawcy zatem prędko trafią do rejestru. Dla innych przedsiębiorców informacja o tym, że mają oni długi wobec pracowników jest bardzo istotne, bo zobowiązania pracownicze są egzekwowane w pierwszej kolejności. Zatem może się okazać, że sprzedadzą towar komuś, kto za niego nie zapłaci, bo komornik zablokuje mu konto. Lepiej nie ryzykować współpracy z kimś takim – wyjaśnia Anna Marcinkowska, pełnomocnik Zarządu KRD ds. prawnych.

Dla obsługi osób prywatnych Krajowy Rejestr Długów uruchomił już internetowy Serwis Ochrony Konsumenta dostępny przez stronę internetową KRD. Na razie konsumenci mogą z niego korzystać sprawdzając czy interesujący ich przedsiębiorca nie widnieje w rejestrze jako dłużnik. Latem chętnie sięgali do niego turyści sprawdzając, czy biuro podróży w którym wykupili wczasy nie jest zagrożone upadłością. Wkrótce za pomocą tego serwisu będzie można także przez Internet umieścić na liście dłużników nieuczciwego pracodawcę.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: