eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Największe spółki giełdowe VIII 2009

Największe spółki giełdowe VIII 2009

2009-09-08 01:15

Największe spółki giełdowe VIII 2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Po wystrzałowym lipcu, nadszedł okres stabilizacji. Byki musiały odsapnąć po zakończonym sukcesem lipcu. Niedźwiedzie, mimo przypuszczonego ataku, nie zdołały ściągnąć indeksu poniżej 2000 pkt. W drugiej części miesiąca byki wróciły z wakacji, w rezultacie indeks blue chipów zanotował poziom najwyższy od października zeszłego roku.

Przeczytaj także: Największe spółki giełdowe VII 2009

W sierpniu upowszechniła się opinia o końcu kryzysu na świecie. Z tego względu można zauważyć wzrost skłonności do ryzyka wśród inwestorów zagranicznych. Jednak powinniśmy być ostrożni, gdyż informacje o wzroście PKB kwartał do kwartału w krajach Unii Europejskiej rzędu dziesiątych procenta nie są zachwycające. Tym bardziej, gdy weźmie się pod uwagę ten wskaźnik rok do roku. Doskonałym przykładem są tutaj Niemcy, główny odbiorca polskiego eksportu. Po informacji o wzroście PKB o 0,3 w porównaniu do pierwszego kwartału, jak piorun uderzyła informacja o spadku o 5,9% w ujęciu rocznym oraz o przejęciu przez Chiny miana największego eksportera na świecie. Podobnie w amerykańskich informacjach dotyczących poziomu bezrobocia przeplatają się dobre i złe dane.

Wiadomości z kraju były o wiele bardziej optymistyczne, mimo niewielkiego wzrostu bezrobocia. Wyrastamy na europejskiego lidera PKB, nasza produkcja w drugim kwartale zwiększyła o 1,1%. Te wiadomości wzbudzają zaufanie do naszego kraju, jako wzrostowej wyspy na morzu kurczących się gospodarek.

Miesiąc wystartował z poziomu 2141,05 punktów i rozpoczął się od delikatnej korekty. Jej apogeum był spadek do miesięcznego minimum 2019,65 pkt. po informacji o upadku kolejnego banku w Stanach Zjednoczonych. Następnie w efekcie rajdu w trzecim tygodniu, gdzie WIG20 zyskał niemal 300 punktów, indeks gigantów GPW na moment przełamał barierę 2300 punktów. Tam otarł się o 2317 pkt., jednak byki nie zdołały obronić tego bastionu. Indeks polskich blue chipów ponownie spadł poniżej 2250 pkt., zamykając miesiąc na poziomie 2213 punktów, jedynie 72 pkt. wyżej niż się rozpoczął.


Ciekawie wygląda WIG20 założony na wykres zagranicznych indeksów: DJIA lub S&P500. Widać wówczas, że na rynki wpływ miały te same informacje powodujące zmiany wartości indeksów, ale ten polski reagował o wiele gwałtowniej. Wskaźniki zagraniczne wyglądają przy naszych blue chipach jak ich wygładzona średnia. Przyczyną może być ciągłe uzależnienie od sytuacji na świecie oraz podatność na zmiany nastrojów i podejścia do ryzyka zagranicznych inwestorów instytucjonalnych.

Bohaterami sierpnia były Cersanit i BRE Bank, które wzrosły po 30%. Stało się to mimo straty, jaką zanotował bank w drugim kwartale i znacznie niższych wyników za pierwsze półrocze w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2008. Dobrze radziły sobie także Agora i Getin, zyskując odpowiednio 26,22% oraz 22,76%. Wstydzić się nie muszą również Lotos i Polimex Mostostal, na których akcjach można było zarobić nieco ponad 10% w przeciągu miesiąca. Najwięcej zawodu przyniosły Cyfrowy Polsat i PGNiG, tracące ponad 10%. Wyniki pozostałych dwunastu spółek kształtowały się w przedziale od -3,23% do 8,2%.

 

1 2

następna

oprac. : Eliza Smyrgała / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: