eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dziś saldo obrotów bieżących w Polsce

Dziś saldo obrotów bieżących w Polsce

2009-08-11 11:23

Dziś saldo obrotów bieżących w Polsce

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ekonomiści oczekują dodatniego odczytu - saldo ma wynieść plus 150 mln euro. Jeśli tak się stanie, będzie to czwarty z kolei miesiąc, w którym saldo jest dodatnie.

Przeczytaj także: Rynek akcji: opór chwilowo działa?

Przez lata pisania choćby wzmianek o rachunku obrotów bieżących można było przyzwyczaić się, że poza incydentalnymi odczytami, zwykle odnotowywano jednak deficyt. Dlatego nadwyżka jest zjawiskiem tyleż zrozumiałym, co nie codziennym w Polsce. Wkład w zamianę deficytu na nadwyżkę ma eksport netto - sam eksport co prawda maleje, ale ponieważ import topnieje jeszcze szybciej, bilans wymiany zagranicznej poprawia się. Warto odnotować, że razem z nim poprawiają się także notowania złotego, które rosną od lutego, choć dopiero w lipcu ten wzrost nabrał wyraźnego przyspieszenia.

Dziś rano poznaliśmy już istotne dane z chińskiej gospodarki. W lipcu eksport spadł o 23 proc. r/r, a import o 14,9 proc. Nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła 10,6 mld USD. Produkcja przemysłowa wzrosła o 10,8 proc., podczas gdy ekonomiści oczekiwali wzrostu o 11,5 proc. Wartość nowych kredytów wyniosła 52 mld USD, lecz ekonomiści nie są zadowoleni także z tej liczby, ponieważ obawiają się, że w drugiej połowie roku te odczyty będą słabsze, jako że chińskie banki przeważnie najwięcej kredytów uruchamiają w I połowie roku.

Jednak mimo to, nastroje na giełdach chińskich czy szerzej - azjatyckich - były dobre, zanotowano niewielkie wzrosty wartości indeksów giełdowych. Także w Japonii, gdzie bank centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian (0,1 proc.) "ze względu na obawy o ryzyko malejącej aktywności ekonomicznej", nawet mimo tego, że obecnie recesja nie jest już tak dotkliwa jak przed kilkoma miesiącami. Nikkei zyskał dziś 0,6 proc.

Coraz częściej przedstawiane są opinie, że to niedobre perspektywy gospodarcze są dyskontowane na azjatyckich giełdach, ale jest to raczej kwestia nadpłynności w systemie finansowym. Pomoc państwa w ratowaniu banków jest być może zbyt duża w stosunku do możliwości przyswojenia tak dużych zastrzyków gotówkowych. A skoro linie kredytowe wciąż raczej są skracane niż wydłużane, to nadmiar płynności zyskuje ujście na rynkach finansowych.

Dobre nastroje z Azji mogą się przenieść do Europy. Notowania kontraktów na WIG20 wskazują na wzrostowe otwarcie u nas, ale raczej nie będzie to przełomowa sesja - raczej kolejna spędzona poniżej lipcowych szczytów.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: