eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fuzja BPH i GE Money na dobrej drodze

Fuzja BPH i GE Money na dobrej drodze

2009-07-31 10:27

Bank BPH i GE Money Bank poinformowały 30 lipca 2009 r., że są na dobrej drodze do połączenia w IV kwartale 2009 r., pod warunkiem uzyskania zgody KNF. GE Capital Global Banking potwierdził też przekonanie o dobrych perspektywach polskiego rynku oraz zamiar budowy jednego z wiodących banków uniwersalnych.

Przeczytaj także: Fuzja GE Money i BPH: zgoda KNF

Na dzień fuzji połączony Bank będzie miał: 319 oddziałów własnych, 150 placówek partnerskich działających na zasadzie franczyzy, 11 centrów korporacyjnych, 18 centrów MSP oraz 250 mobilnych agentów dedykowanych do tego segmentu, a także 2 700 placówek agencyjnych i 3 300 punktów sprzedaży ratalnej. Według założeń Strategii, do roku 2012 sieć dystrybucji obejmie: 337 oddziałów własnych, 350 placówek partnerskich, 11 centrów korporacyjnych, 25 centrów MSP oraz 350 mobilnych agentów dla tego segmentu, jak również 2 300 placówek agencyjnych i 2 800 punktów sprzedaży ratalnej. Strategia Banku oparta będzie na zapewnianiu dostępu do produktów i usług poprzez wykorzystanie wielokanałowej sieci dystrybucji, z mocnym akcentem na bankowość internetową i telefoniczną, a liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej wzrośnie z 400 tys. w 2009 roku do planowanych 1,5 mln w 2012 roku.

Połączony Bank aspiruje do zdobycia pozycji banku pierwszego wyboru dla klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) oraz średniej wielkości klientów korporacyjnych. Do 2012 roku połączony Bank zamierza umocnić swoją pozycję na rynku bankowości dla MSP, zdobywając 10% udział w kredytach dla tego segmentu. Na rynku detalicznym aspiracją połączonego Banku jest 11% udział w segmencie kart kredytowych, 8% udział w kredytach gotówkowych i 4% udział w kontach osobistych oraz utrzymanie 30% udziału w segmencie kredytów ratalnych, a także 7% udział w kredytach hipotecznych. Bank zamierza również rozwijać bankowość korporacyjną powiększając udział w rynku kredytów i rozwijając produkty bankowości transakcyjnej. Celem połączonego Banku jest także zdobycie 7% udziału w negocjowanych podstawowych produktach skarbowych, oferowanych w walutach obcych, a także 4% udziału w depozytach klientów indywidualnych, MSP i klientów korporacyjnych.

Józef Wancer, Prezes Zarządu Banku BPH, wyjaśnił, że celem Banku jest wykorzystanie synergii, efektu skali oraz optymalizacja efektywności, dlatego też w 2009 roku podjęto szereg działań w celu zapewnienia Bankowi bezpiecznej pozycji w niekorzystnych warunkach ekonomicznych i dobrej kondycji do przyszłego wzrostu. Działania te obejmowały optymalizację sieci oddziałów, restrukturyzację (centralizację back-office i procesów posprzedażowych, a także restrukturyzację zatrudnienia) oraz zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów i procedur odzyskiwania należności.

- Choć działania te miały istotny wpływ na nasze tegoroczne wyniki finansowe, Bank jest obecnie w dobrej formie, co zapewni nam silną pozycję konkurencyjną w momencie poprawy sytuacji ekonomicznej – dodał Józef Wancer. – Naszą ambicją jest osiągniecie do 2012 roku wskaźnika zwrotu na kapitale (ROE) w wysokości 17% lub więcej oraz wskaźnika kosztów do dochodów (Cost/Income) poniżej 50%.

Robert Green, Dyrektor Finansowy GE Capital Global Banking, poinformował także, że Zarządy i Rady Nadzorcze Banku BPH i GE Money Banku ustaliły parytet wymiany akcji na poziomie 1,189, ekwiwalentnym do parytetu z września 2008 roku. Wiąże się to z obniżeniem liczby akcji GE Money Banku dokonanym w grudniu 2008 roku, co było nominalną zmianą bez wpływu na kondycję finansową GE Money Banku. Oznacza to, że za jedną akcję GE Money Banku akcjonariusze otrzymają 1,189 akcji Banku BPH. Obecny współczynnik przekłada się również na taką samą strukturę akcjonariatu przyszłego połączonego Banku, jak przy współczynniku ustalonym w ubiegłym roku: po fuzji GE stanie się właścicielem 87,2% akcji, podczas gdy inni akcjonariusze będą posiadali 12,8% akcji połączonego Banku. Niezależnym doradcą Banku BPH w tym procesie był JP Morgan plc, który także wydał tzw. fairness opinion do warunków połączenia. GE Money Bankowi doradzał niezależnie Goldman Sachs International.


oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: