eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Portfele inwestycyjne Polaków II kw. 2009

Portfele inwestycyjne Polaków II kw. 2009

2009-07-28 13:55

Portfele inwestycyjne Polaków II kw. 2009

Struktura preferowanego portfela inwestycyjnego przeciętnego Polaka © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Rośnie skłonność Polaków do podejmowania ryzyka - to najważniejszy wniosek płynący z badania preferencji inwestycyjnych, prowadzonego cyklicznie przez Expandera. W akcje lub fundusze akcji przeciętny Polak gotowy jest zainwestować dziś 21,9% swojego portfela, aż o 4,9 pkt proc. więcej niż w III kw. 2008 r.

Przeczytaj także: Portfel inwestycyjny: będzie ciężko zarobić

Największą pozycją w deklarowanym portfelu „Kowalskiego”, zbudowanym na podstawie badania preferencji inwestycyjnych, są lokaty i fundusze rynku pieniężnego (23,5%). Na drugim miejscu znalazły się akcje i fundusze akcji (21,9%), a na trzecim - instrumenty zabezpieczające przed spadkami, np. produkty strukturyzowane. Na nie przypada 17%. Kolejne pozycje to obligacje i fundusze obligacji (13,5%), fundusze surowcowe (12,6%). Najmniejszy udział, 11,5%, mają fundusze nieruchomości.

Badanie preferencji inwestycyjnych Polaków zostało przeprowadzone w dniach 15-24 czerwca 2009 r. w oddziałach Expandera w całej Polsce. Uzyskano 861 poprawnie wypełnionych ankiet. Była to czwarta edycja badania.

fot. mat. prasowe

Struktura preferowanego portfela inwestycyjnego przeciętnego Polaka

Struktura preferowanego portfela inwestycyjnego przeciętnego Polaka

Więcej optymizmu po wzrostach na giełdzie

Cieplejsze spojrzenie na agresywne formy inwestowania ma zapewne związek z rosnącym optymizmem na rynkach finansowych i coraz silniejszym przekonaniem, że kryzys gospodarczy udało się przezwyciężyć. Z tego powodu niższe jest też zainteresowanie instrumentami chroniącymi przed przeceną akcji.

Obok samej struktury portfela ważne są również roszady, jakie nastąpiły w niej w porównaniu z poprzednim badaniem, które zostało przeprowadzone w III kwartale 2008 r. Dwie najistotniejsze z nich to:
  • wzrost o 4,9 pkt proc. udziału akcji i funduszy akcji
  • niemal identyczny spadek (o 5 pkt proc.) udziału instrumentów chroniących przed spadkami
Nieco więcej przeciętny Polak jest gotów zainwestować w fundusze surowcowe (wzrost o 1,6 pkt proc.) i analogicznie mniej w lokaty bankowe i fundusze rynku pieniężnego (spadek o 1,5 pkt proc.).

fot. mat. prasowe

Zmiany w strukturze portfela inwestycyjnego "Kowalskiego"

Zmiany w strukturze portfela inwestycyjnego "Kowalskiego"

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: