eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Finansowanie wewnętrzne - źródła

Finansowanie wewnętrzne - źródła

2009-06-05 14:17

Przeczytaj także: Fundusze VC a dezinwestycja


Rezerwy

Źródłem finansowania inwestycji mogą być też niewykorzystane rezerwy, tworzone w związku z ryzykiem bieżącej regulacji zobowiązań i wystąpienia zjawisk nadzwyczajnych. Rezerwy dają przedsiębiorstwu gwarancję utrzymania płynności finansowej na wypadek zajścia zjawisk nadzwyczajnych. Jeśli w danym roku nie zostaną one wykorzystane to mogą zostać potraktowane jako zyski nadzwyczajne i wykorzystane w procesach inwestycyjnych. Inny rodzaj rezerw stanowią lokaty wygospodarowanego zysku w finansowe składniki majątku o charakterze krótkoterminowym. Są one traktowane jako instrument stabilizujący bieżącą równowagę finansową przedsiębiorstwa.

Wśród rezerw długookresowych duże znaczenie dla gospodarki finansowej przedsiębiorstwa ma fundusz emerytalny. Przynosi on przedsiębiorstwu podwójną korzyść. Po pierwsze składki na ten fundusz traktowane są jako koszty uzyskania przychodu, przez co wpływają na obniżenia podstawy opodatkowania po drugie pozostają one w dyspozycji przedsiębiorstwa przez okres zatrudnienia pracownika. Środki zgromadzone na funduszu są jednocześnie zobowiązaniem przedsiębiorstwa wobec pracownika i naliczane są od nich odsetki. W związku z faktem, że nie są one na bieżąco wypłacane przedsiębiorstwo może traktować je jako dodatkowe źródło finansowania.

Przekształcenie majątku i przekształcenia w sferze kapitałów

Pozostałe źródła własnego finansowania wewnętrznego wiążą się z przekształceniami w sferze majątku i kapitałów przedsiębiorstwa. Polegają one na sprzedaży nieefektywnie wykorzystywanych elementów majątku, uwalnianiu kapitału przez przyśpieszanie rotacji majątku obrotowego, chociażby w drodze aktywizacji sprzedaży zapasów lub korzystaniu ze specjalnych rezerw.

Mało efektywnie wykorzystywany majątek może stanowić balast dla przedsiębiorstwa i obniżać jego efektywność, dlatego kadra zarządcza powinna posiadać stałą kontrolę nad wielkością majątku i stopniem jego wykorzystania. Umożliwi to racjonalizację działań w tym obszarze i maksymalizację efektywności przedsiębiorstwa. Szybszą rotację majątku obrotowego można uzyskać na drodze aktywizacji sprzedaży zapasów, prowadzenia polityki zmierzającej do minimalizacji terminów regulowania należności oraz strategii logistycznych w celu obniżenia kosztów transportu, magazynowania i innych.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: