eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Na czym polega forward walutowy?

Na czym polega forward walutowy?

2009-05-22 14:07

Przeczytaj także: Jak się zabezpieczyć przed ryzykiem kursowym?


Forward jest kontraktem niestandaryzowanym. Oznacza to, że może być zawarty na dowolną ilość instrumentu bazowego oraz na dowolny termin rozliczenia. Tak naprawdę decydują o tym strony zawierające umowę. Kontraktami forward handluje się wyłącznie na rynku pozagiełdowym, nie ma regulowanego rynku obrotu tymi instrumentami. Zawarcie umowy nie wymaga wniesienia depozytu początkowego, płatność następuje dopiero w dniu rozliczenia danego kontraktu. Może się to wiązać z dużym ryzykiem niedotrzymania przez strony warunków kontraktu. W przypadku zawierania transakcji przez klientów stałych ryzyko to maleje. Konsekwencją jest fakt, iż do rynku pozagiełdowego dopuszczane są duże korporacje, banki czy rządy cieszące się dużym zaufaniem dealerów.

Ze względu na fakt, że instrument ten nie wymaga żadnego wkładu początkowego, jest stosunkowo tani. Z kolei brak standaryzacji wpływa ma ograniczą płynności forwardu. Jeżeli jedna ze stron zdecydowałby się na odstąpienie od danej transakcji przed okresem rozliczenia, może mieć duże problemy z upłynnieniem na rynku tego instrumentu.

Zabezpieczanie się przed ryzykiem kursowym za pomocą walutowych kontraktów forward polega na zajęciu pozycji przeciwstawnej w stosunku do pozycji zajmowanej na danej walucie wynikającej z zawartego kontraktu handlowego. Tym samym niezależnie od tego, w którym kierunku zmieni się kurs walutowy, strata osiągnięta na jednej z tych pozycji powinna zostać zrekompensowana zyskiem poniesionym na drugiej.

Podmiot narażony na ryzyko kursowe chcąc zabezpieczyć długą pozycje walutową w określonej walucie powinien zając krótką pozycję na kontrakcie forward opiewającą na tą walutę, a tym samym sprzedać kontrakt forward. Dzięki temu może uchronić się przed aprecjacją kursu waluty krajowej.

Forward walutowy jest instrumentem stosowanym najczęściej przez przedsiębiorstwa w procesie zabezpieczania się przed ryzykiem walutowym. Główne tego powody to brak wkładu początkowego w zastosowaniu danej strategii oraz prostota działania forwardu. Duża skuteczność tej metody oraz łatwość przewidzenia przyszłych przepływów pieniężnych w zależności od kształtowania się kursu walutowego sprzyja popularyzacji tego instrumentu.
Przeczytaj także: Hedging a ryzyko kursowe Hedging a ryzyko kursowe

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: