eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › RPP: główna stopa procentowa bez zmian 3,75%

RPP: główna stopa procentowa bez zmian 3,75%

2009-04-30 11:39

RPP: główna stopa procentowa bez zmian 3,75%

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wczorajsze gorsze od oczekiwań dane o dynamice PKB w I kwartale zostały zignorowane. Tak wysoki spadek PKB gospodarka amerykańska zawdzięcza w dużym stopniu radykalnej redukcji zapasów przez przedsiębiorstwa.
Wyższa od oczekiwań okazała się konsumpcja indywidualna. Interwencje władz monetarnych mające na celu obniżenie koszty obsługi kredytów hipotecznych łagodzą efekt recesji i pozwalają Amerykanom przeznaczać więcej środków na inne wydatki. Dane za I kwartał to historia, m.in dlatego rynek kontynuował wzrosty mimo gorszych danych. W ostatnich miesiącach firmy odbudowują część zapasów, co wpłynie pozytywnie na dynamikę PKB za 2 kwartał. Komunikat Fedu potwierdził wcześniejsze oczekiwania rynku i dlatego reakcja była dość stonowana. Sam komunikat zadziałał na zasadzie "zielonego światła" - uwolnił popyt, który nie chciał się angażować przed tym wydarzeniem. Indeksy mają szansę w najbliższym czasie przebić opory techniczne. Paradoksalnie straszak w postaci publikowanego 4 maja raportu z "testów odporności" największych banków będzie utrzymywał atmosferę niepewności niezbędną do utrzymania trwalszego trendu. Reakcja rynku na publikację samego raportu może być różna - jedną z możliwych są euforyczne wzrosty i ustanowienie lokalnego szczytu impulsu.

Rynek obligacji dobrze przewidział "zamiary" Fedu i reagował znaczącym wzrostem rentowności już dzień wcześniej. Wczoraj ten trend był kontynuowany i rentowności są bliskie przebicia kluczowych oporów technicznych. Dolar i jen podążają za rynkami akcji. Spadek awersji do ryzyka wpływa negatywnie na te waluty. Poprawa sentymentu wpływa natomiast pozytywnie na waluty z rynków wschodzących. Złoty umacnia się kolejny dzień z rzędu. Technicznie otworzyły się perspektywy na test i ewentualne przebicie ostatnich minimów na EURPLN.

Dzisiaj publikowane będą dane o przychodach i wydatkach Amerykanów - lepsze dane wzmocnią pozytywny sentyment. Gorsze dane będą prawdopodobnie zignorowane.

Najważniejsze wiadomości

  • Switz: Indeks wskaźników wyprzedzających instytutu KOF: -1.86pkt., prognoza: -1.9pkt.
  • E-Z: Indeks nastroju w gospodarce: 67.2pkt., prognoza: 65.5pkt.
  • US: Wskaźnik bazowych wydatków konsumpcyjnych: 1.5%, prognoza: 1.7%.
  • US: PKB (I kwartał): -6.1%, prognoza: -4.9%.
  • US: Deflator PKB: 2.9%, prognoza: 0.8%.
  • US: Wnioski o kredyty hipoteczne: -18.1%, wartośc poprzednia: 5.3%.
  • PL: Decyzją RPP główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 3,75%.
  • E-Z: Indeks nastroju konsumentów: -31pkt., prognoza: -33pkt.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: