eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Budżet domowy: jak spłacić zadłużenie?

Budżet domowy: jak spłacić zadłużenie?

2009-04-28 13:37

Przeczytaj także: Sprawne zarządzanie budżetem domowym


Jak wygospodarować pieniądze na spłatę zadłużenia?

Akademia Rodzinnych Finansów zwraca uwagę, że jeśli pracujemy nad tym, by uregulować wcześniej zaciągnięte zobowiązania, musimy pozostawić domowe wydatki pod ścisłą kontrolą i zastanawiać nad finansowymi konsekwencjami swoich decyzji zakupowych. Powszechnie znana jest sentencja z kinowego hitu „Forrest Gump” – tytułowy bohater tłumaczy, że problemy finansowe biorą się stąd, że ludzie kupują rzeczy, których nie potrzebują, za pieniądze, których nie mają, by zaimponować ludziom, których nie lubią. Nie warto ulegać reklamie, chwilowej modzie czy owczemu pędowi – zanim kupimy dany produkt warto zastanowić się dobrze, czy na pewno jest on nam potrzebny. Każdy z nas kupuje czasem rzeczy pod wpływem chwilowego impulsu, których zakupu później żałuje.

Eksperci radzą, aby efektywniej gospodarować budżetem domowym warto sporządzić zestawienie miesięcznych dochodów, uwzględniając dochody z pracy, działalności gospodarczej, zasiłki, renty, emerytury oraz – po przeciwnej stronie – zestawienie wydatków. Zastanów się, z czego możesz zrezygnować? Może warto zastanowić się nad wyższym abonamentem telefonicznym, który zapewnia tańsze połączenia albo zrezygnować z drogich kosmetyków na rzecz nieco tańszych? Oszczędności można szukać każdego dnia – wykorzystując urządzenia o wysokiej klasie energetycznej czy racjonalnie wykorzystując system ogrzewania.

Jeśli zadłużenie na twojej karcie kredytowej wynosi więcej niż 12%, to rozważ przeniesienie tego długu na inną kartę o niskiej stopie oprocentowania. Wielu wydawców kart oferuje promocyjne oprocentowanie przeniesionego zadłużenia przez pierwszy rok, a ich oferty łatwo wyszukać w internecie. „Tę nową kartę zostaw jednak w domu, ponieważ to niskie oprocentowanie dotyczy tyko przeniesionej kwoty, a nie nowych zakupów, jakich dokonasz tą kartą” - podpowiada Marzena Bogdańska, ekspert Akademii Rodzinnych Finansów.

Uporządkowanie budżetu i portfela to pierwszy, ale niezbędny krok do stworzenia własnego planu finansowego, który będziemy realizować przez lata. Konieczna do tego jest wytrwałość i przynajmniej częściowa rezygnacja z naszych pragnień o charakterze materialnym. Możemy jednak być pewni, że jeśli nam się uda, będziemy odczuwać głęboką satysfakcję, a kolejne święta możemy spędzić bez obaw o ich sfinansowanie - podsumowują eksperci z Akademii Rodzinnych Finansów .

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: