eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Tankan w dół. Sprzedaż detaliczna w Niemczech też

Tankan w dół. Sprzedaż detaliczna w Niemczech też

2009-04-01 11:55

Tankan w dół. Sprzedaż detaliczna w Niemczech też

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Indeks Tankan (opracowany przez Bank Japonii) mierzący nastroje wśród japońskich przedsiębiorców spadł w marcu do minus 58 pkt, najniższego poziomu w historii jego istnienia.

Przeczytaj także: Rynek akcji USA - dwie sesje dużej korekty

Ale nie tylko japońska gospodarka ma problemy (ilustruje je także bardziej wymierna niż Tankan, liczba spadku sprzedaży samochodów o 32 proc.) w Azji. Dziś podano, że chiński PMI dla sektora przemysłu wciąż znajduje się poniżej 50 pkt (co oznacza recesję w sektorze), eksport Korei Południowej spadł o 21,2 proc., a jego czołowy przedstawiciel - Hyundai Heavy Industries - poinformował, że spadek zamówień w pierwszych dwóch miesiącach roku wyniósł 85 proc. Z Europy też od rana napływają nie najlepsze wieści - sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła w lutym o 0,2 proc. (spodziewano się wzrostu o 0,3 proc.), a dane styczniowe zrewidowano do spadku o 0,9 proc.

SYTUACJA NA GPW


We wtorek obserwowaliśmy oczekiwane na GPW odbicie. Wzrost WIG20 do 1557 pkt wydawał się obiecujący, ale towarzyszyły mu niewielkie obroty. Dlatego nie czekając na koniec sesji sprzedający przystąpili do działania. Ostatecznie WIG20 zamiast zyskać ponad 2 proc. (w szczycie notowań) stracił prawie pół procent. W spadkowej części sesji aktywność rynku się ożywiła, co niekoniecznie musi okazać się dobrym znakiem. Ostatecznie obroty podliczono na 1,3 mld PLN (więcej niż w poniedziałek o 220 mln PLN), podrożały akcje 194. spółek, potaniały 105. Indeksy małych i średnich spółek utrzymały swoje zwyżki do końca sesji, a nawet w końcówce je powiększyły. Podaż koncentrowała się bowiem na akcjach dużych banków z WIG20 oraz papierach Telekomunikacji. Najlepiej radziła sobie branża chemiczna (plus 4,6 proc.), co zaczyna być regułą ostatnich tygodni.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Pierwszego dnia kwietnia inwestorzy mogą z uwagą wyszukiwać wśród prasowych wiadomości prima aprilisowych żartów. Niestety wiele wskazuje na to, że do tej kategorii nie zaliczymy ani komunikatu największego producenta aut na świecie General Motors o możliwym bankructwie, podobnie jak prognozy ekonomistów OECD spodziewających się spadku PKB w 30 krajach zrzeszonych w organizacji o 4,4 proc. tylko w 2009 r., czy wczorajszej informacji z Ukrainy, gdzie według nieoficjalnych źródeł PKB spadał w styczniu i lutym w tempie ok. 25-30 proc. Trudno w tej sytuacji znaleźć powody do optymizmu, ale nie dajmy się wprowadzać medialnemu szumowi w skrajne nastroje. Kontrakty na europejskie indeksy rozpoczynały dzień od spadków.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: