eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Oprocentowanie lokat a stopy procentowe

Oprocentowanie lokat a stopy procentowe

2009-03-21 13:41

Oprocentowanie lokat a stopy procentowe

Lokaty 3M i 6M - cz. I © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Od początku roku Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe, na skutek czego stopa referencyjna spadła łącznie o 100 punktów bazowych. Jak w sytuacji cięcia stóp kształtowało się oprocentowanie lokat bankowych? Na to pytanie starał się odpowiedzieć portal Inwestycje.pl w swojej analizie "Wpływ tegorocznych obniżek stóp procentowych na oprocentowanie lokat bankowych".

Przeczytaj także: Oferty lokat bankowych III 2009

Początek roku przyniósł definitywny koniec walki o depozyty. Bezpośredni impuls do obniżek oprocentowania lokat dały kolejne cięcia stóp procentowych, przeprowadzane przez Radę Polityki Pieniężnej w dniach: 27 stycznia (obniżka o 75 pb) oraz 25 lutego br. (obniżka o 25 pb). W ciągu kilku tygodni stopa referencyjna spadła łącznie o 100 punktów bazowych, z 5,00% do 4,00%. Portal Inwestycje.pl sprawdził, w jaki sposób tegoroczne obniżki stóp wpłynęły na oprocentowanie lokat bankowych.

Analizie poddano lokaty na 3, 6, 12 i 24 miesięcy, oferowane przez 32 polskie banki. Porównano oprocentowanie lokat przed pierwszą w tym roku obniżką stóp procentowych (stan na 22 stycznia br.), po pierwszym cięciu stóp (stan na 24 lutego br.) oraz po drugiej obniżce (stan na 19 marca br.). Zestawione stawki dotyczą kwot w wysokości co najmniej 10 tys. zł. Pod uwagę wzięto maksymalne oprocentowanie stałe lub – jeżeli dany bank nie posiadał w ofercie lokaty na konkretny okres z oprocentowaniem stałym – maksymalne oprocentowanie zmienne.

LOKATY 3-MIESIĘCZNE

Lokaty 3-miesięczne na początku analizowanego okresu gwarantowały nawet 9,00% w skali roku (Polbank). Po obniżce stóp przeprowadzonej przez RPP 27 stycznia br., najwyżej oprocentowana lokata pozwalała osiągnąć zysk na poziomie 8,05% w ujęciu rocznym (Volkswagen Bank direct), a po cięciu stóp z 25 lutego br., najatrakcyjniejsze oprocentowanie depozytu na 3 miesiące wynosi 8,00% p.a. (Getin Bank).

Na skutek cięć stóp procentowych oprocentowanie lokat 3-miesięcznych obniżyło 27 spośród 32 analizowanych banków. Najmocniejsze spadki miały miejsce w Polbanku, gdzie oprocentowanie skurczyło się o 2,75 p.p. (z 9,00% do 6,25% w skali roku). Na najmniejszą obniżkę (o 0,20 p.p.) zdecydował się Deutsche Bank (spadek z 4,75% na 4,55%).

Obniżki stóp procentowych nie zmieniły oprocentowania lokat 3-miesięcznych w dwóch bankach: Banku Pocztowym (6,20% p.a.) oraz Nordea Banku (5,70% w ujęciu rocznym).

Co ciekawe, w trzech bankach po obniżkach stóp procentowych oprocentowanie lokat wzrosło. BGŻ, który pod koniec stycznia gwarantował na lokacie 3-miesięcznej 3,70% w skali roku, w połowie lutego wprowadził do oferty Lokatę Szczerozłotową, oprocentowaną na 6,70% w ujęciu rocznym. Depozyt 3M w Banku Ochrony Środowiska przed analizowanymi obniżkami stóp był oprocentowany na 3,80% p.a., tymczasem bank 11 lutego zaproponował klientom Lokatę na Dzień Dobry z odsetkami płatnymi z góry w wysokości 6,50% p.a. Wyższe oprocentowanie lokaty 3-miesięcznej pomimo cięcia stóp proponuje również Getin Bank, w którym Lokata na szczęście gwarantuje 8,00% w skali roku (wcześniej na lokacie 3M można było uzyskać 7,00%).

fot. mat. prasowe

Lokaty 3M i 6M - cz. I

Lokaty 3M i 6M - cz. I

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: