eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak przekonać do siebie fundusze VC?

Jak przekonać do siebie fundusze VC?

2009-03-02 01:10

Właściciele firm, którzy planują pozyskać zewnętrzne finansowanie na rozwój swojej działalności od funduszu venture capital, muszą pamiętać o tym, aby do rozmowy z inwestorem odpowiednio się przygotować - radzi portal IPO.pl.

Przeczytaj także: W co inwestują fundusze VC?

Fundusz venture poprzez dogłębną analizę finansową firmy, rynku na którym działa, a także po przeprowadzeniu kilku rozmów z kadrą zarządzającą, podejmuje decyzję o przystąpieniu do współpracy. Właśnie z tego powodu, że analiza dokumentów jest równie ważna co rozmowa z właścicielami, do obu tych czynności należy się dokładnie przygotować. Poniżej eksperci z portalu IPO.pl przedstawiają wskazówki dotyczące rozmów z funduszami venture capital.

Dobry biznesplan

Na samym początku należy pamiętać o tym, że pierwsza rzecz z jaką zwróci się fundusz do przedsiębiorcy, będzie prośba o przedstawienie biznesplanu danego przedsięwzięcia.

Biznesplan to szczegółowy opis działalności wraz z prognozami finansowymi. W jego skład wchodzą informacje na temat:
  • historii firmy,
  • właścicieli oraz zarządu,
  • oferowanych usług bądź produktów,
  • rynku na którym chce działać podmiot,
  • strategii rozwoju,
  • aktualnych sprawozdań finansowych,
  • porównywalnych danych za lata poprzednie,
  • potrzeb kapitałowych.
Dobrze przygotowany i zrozumiały biznesplan może być atutem w walce o kapitał inwestorów prywatnych, dlatego warto na jego przygotowanie poświęcić odpowiednią ilość czasu. Biznesplan można napisać samodzielnie lub zlecić napisanie go wyspecjalizowanej firmie. Firma zewnętrzna z pewnością przygotuje profesjonalny dokument, jednak przedsiębiorca straci szansę głębszej analizy przedsięwzięcia. Zdaniem IPO.pl najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatem napisać biznesplan samemu pod okiem konsultantów. Przygotowanie dobrego biznesplanu jest na tyle ważne, iż to na podstawie tego dokumentu fundusz dokona pierwszej selekcji, a statystki nie są optymistyczne. Na 100 otrzymanych dokumentów, tylko 2 kończą się finalizacją w postaci „wejścia” do spółki.

Venture capital bardzo krytycznie przyglądają się każdemu biznesplanowi. Potwierdzają to sami zarządzający. „Kluczowym elementem w procesie podejmowania przez Komitet Inwestycyjny decyzji o ewentualnej inwestycji funduszu w nowy projekt jest szczegółowa, merytoryczna weryfikacja planu biznesowego przygotowanego przez potencjalnego partnera” - mówi Bogusław Bartoń, prezes OneRay Investment SA.

Projekt musi zainteresować zarządzającego i być dla niego zrozumiały. Ma potwierdzać to, że biznes bazuje na realistycznych założeniach, że jego najważniejsze elementy są dokładnie przeanalizowane, co z kolei gwarantuje późniejszy sukces przedsięwzięcia. Specjaliści od venture capital przekonują, że słabszy pomysł ale realny i dobrze opracowany, z prognozami zysków i strat oraz dokładną analizą rynku, ma większe szanse na pozyskanie zaufania inwestora, niż ten rewolucyjny ale nieprzemyślany.

Kompetentny zespół menedżerski

Fundusze venture bardzo uważnie przyglądają się właścicielom oraz menedżerom, którzy faktycznie zarządzają spółką. Praktycznie wszyscy zarządzający funduszami VC potwierdzają, że jest to jeden z najistotniejszych punktów, który analizują zaraz po otrzymaniu biznes planu. "Profesjonalny, skuteczny zarząd firmy i jej menedżerowie to podstawowa gwarancja efektywnego wykorzystania zainwestowanych środków, a co za tym idzie oczekiwanego wzrostu wartości firmy" – dodaje Bogusław Bartoń z funduszu OneRay Investment SA.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: