eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie w akcje opłacalne

Inwestowanie w akcje opłacalne

2009-01-21 01:36

Przeczytaj także: Inwestowanie na giełdzie dla początkujących

Pamiętać jednak trzeba, że sprawdza się szczególnie dobrze właśnie w okresach, gdy rynek jest bardzo rozchwiany, a wzrosty na dobre się jeszcze nie zaczęły. Jej stosowanie wymaga też przezwyciężenia pewnego psychicznego oporu, który może nas powstrzymywać przed kupnem akcji czy jednostek funduszy w czasie, gdy ich ceny spadają lub ulegają dużym wahaniom. W czasie długotrwałych wzrostów lepsze efekty osiąga ten, kto kupi wcześniej. Problem tylko w tym, że nie wiadomo kiedy jest to „wcześniej”. O tym, czy moment do zakupu był właściwy, dowiadujemy się po fakcie. Polowanie na okazję mogło przynieść 9,5 procent zysku, ale mogło także skończyć się 8,5 procentową stratą. Nasza metoda przyniosła niewielki zysk, ale - co najważniejsze - zachowanie wartości kapitału, który ma szansę szybko wzrosnąć, gdy tylko ceny akcji pójdą w górę. Dodatkowo oszczędziła nam emocji związanych z silnymi wahaniami wartości naszego portfela.

Czy już nadszedł czas na inwestowanie w fundusze? Przyszłości nie są w stanie przewidzieć nawet najlepsi specjaliści, ale z ich pomocą oraz korzystając z zasady systematycznego lokowania środków, można zaryzykować. Co za tym przemawia? Choć spadki na rynkach mogą jeszcze potrwać i z pewnością nie unikniemy sporych wahań cen, warto zwrócić uwagę, że bessa trwa już wystarczająco długo i spowodowała tak głębokie spadki, że można z dużym prawdopodobieństwem spodziewać się, jej nieodległego zakończenia. Obecna zniżka trwa już 18 miesięcy, a w jej wyniku wartość indeksów spadła o 60 procent. Poprzednia panowała niemal tyle samo i zabrała indeksom 46 procent. Największa bessa na naszym rynku, która doprowadziła do zniżki indeksów giełdowych o prawie 70 procent, trwała 12 miesięcy.

Jeśli jednak inwestor nie akceptuje ryzyka poniesienia choćby niewielkich i przejściowych strat lub nie może sobie na nie pozwolić, a jednocześnie ma „apetyt” na osiągnięcie zysku, nie stoi na straconej pozycji. W ciągu ostatnich kilku lat coraz większą popularnością cieszą się produkty strukturyzowane. To instrumenty oferowane najczęściej w formie lokat lub polis ubezpieczeniowych. Większość z nich gwarantuje zwrot całości lub dużej, ściśle określonej części zainwestowanego kapitału i daje szansę na osiągnięcie zysku. Tego typu instrumenty doskonale nadają się właśnie na czas bessy i dużej niepewności sytuacji na rynku. Tym bardziej, że część z nich jest tak skonstruowana, że może przynieść zysk nie tylko, gdy kursy rosną, ale także zarabia w przypadku spadków.

Szacuje się, że w ubiegłym roku Polacy ulokowali w produktach strukturyzowanych około 5 mld zł, a w tym roku ta kwota może się podwoić. Jedynym ryzykiem w przypadku lokat strukturyzowanych z gwarancją zwrotu kapitału jest więc w skrajnie niekorzystnym dla inwestora przypadku… brak zysku. Kapitał pozostaje nieuszczuplony i może szukać kolejnych okazji. A szanse na osiągnięcie zysków są duże.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: