eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie w akcje opłacalne

Inwestowanie w akcje opłacalne

2009-01-21 01:36

Inwestowanie w akcje opłacalne

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od ponad półtora roku spadają ceny akcji, tanieje ropa, miedź. Zapowiadanych wcześniej rekordów nie bije również złoto. Nasze pieniądze ulokowane w funduszach inwestycyjnych stopniały często nawet o połowę. Końca kłopotów nie widać. Co więcej, zdają się one narastać. Nastroje inwestorów i zwykłych ludzi są coraz gorsze.

Przeczytaj także: Inwestowanie na giełdzie dla początkujących

Ceny mieszkań spadają, ale coraz trudniej je kupić, bo banki kapryszą przy udzielaniu kredytów. Zarobki nie rosną już tak szybko, jak jeszcze niedawno, a nawet zaczynają się kurczyć. Firmy oszczędzają na czym się da. Pewność zatrudnienia jest coraz mniejsza. Wydaje się, że nie ma już nadziei na rychłą poprawę sytuacji.

Jedynym pewnym sposobem utrzymania posiadanych oszczędności wydaje się trzymanie ich w domu lub na bankowej lokacie. Oprocentowanie tych ostatnich jest od kilku miesięcy bardzo atrakcyjne. Ale to wkrótce się zmieni. Spadające stopy procentowe spowodują, że pieniądze lokowane w bankach nie będą już przynosić 8 czy 10 procent, jak głoszą reklamy.

Czy rzeczywiście jest tak źle? Jest źle, ale to… dobrze. Jesteśmy w wyjątkowym momencie, w czasie, gdy pojawia się wiele niezwykłych okazji. Stare giełdowe przysłowie mówi: „kupuj, gdy leje się krew”. Czy warto mu wierzyć? Z kolei inna reguła przestrzega przed „łapaniem spadającego noża”, czyli kupowaniem akcji, gdy silnie spadają (zawsze mogą spaść jeszcze bardziej). Z pewnością warto wierzyć najbardziej doświadczonym inwestorom, takim, którzy od wielu dziesiątków lat osiągają wymierne sukcesy. Należy do nich Warren Buffett. Tajemnica osiąganych przez niego zysków tkwi w tym, że zawsze dostrzega dobre okazje do korzystnego ulokowania pieniędzy. Kilka lat temu, w jednym z wywiadów wyznał: „ do tej pory najbardziej dochodowych zakupów dokonałem w 1974 roku. To był czas wielkiego pesymizmu, szoku na rynku ropy naftowej, stagflacji i tego typu rzeczy. Akcje jednak były tanie.” Ta strategia wykorzystywania wyjątkowych okazji jest źródłem jego systematycznie osiąganych ponadprzeciętnych zysków.

Jest wielu inwestorów potrafiących w stosunkowo krótkim czasie zarobić sporo pieniędzy i osiągnąć kilkadziesiąt procent zysku. Nieliczni jednak – dzięki swej konsekwencji – są w stanie zarabiać o wiele więcej, patrząc z perspektywy dłuższej niż kilka miesięcy, czy rok. Krótkoterminowe zyski często szybko topnieją wskutek różnych, trudnych do przewidzenia rynkowych zawirowań. Systematyczna, konsekwentna strategia nie musi być skomplikowana, a i tak przyniesie efekty lepsze, niż jedna wspaniała transakcja, dokonana raz na jakiś czas.

W czasie bessy i silnych niepokojów na rynkach, często zdarzają się znakomite okazje do zakupu mocno przecenionych akcji lub innych instrumentów. Warto więc taki czas wykorzystać. Trzeba to jednak robić z dużą ostrożnością i rozwagą. Niejeden raz okazało się, że kupno akcji po takiej okazyjnej cenie okazało się porażką. Aby podobnych wpadek uniknąć, dobrze jest inwestować z pomocą fachowców i raczej lokować pieniądze za pomocą funduszy inwestycyjnych, niż samodzielnie dokonywać wyboru akcji do portfela.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: