eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zamiana mieszkania na większe opłacalna?

Zamiana mieszkania na większe opłacalna?

2009-01-18 13:32

Zamiana mieszkania na większe opłacalna?

Wartość mieszkania i wysokość kredytu w momencie zakupu i sprzedaży © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nadchodzący rok zapowiada kolejne spadki cen nieruchomości. Czy jest to dobry czas na zamianę mieszkania na większe? Zdaniem firmy Home Broker jak najbardziej tak, jednak nie dla wszystkich.

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki

Home Broker podaje, że jeżeli kilka lat temu kupiliśmy swoje pierwsze „M”, najprawdopodobniej teraz zaczyna nam być w nim trochę ciasno. Większa rodzina i rosnące wymagania co do standardu życia sprawiają, że coraz częściej zaczynamy myśleć o zmianie mieszkania z kawalerki na dwupokojowe, z dwóch pomieszczeń na trzy itd. Wizja kolejnych spadków cen skłania do zastanowienia się nad przełożeniem tej decyzji. Eksperci podkreślają, że wiele jednak zależy od tego, kiedy kupiliśmy swoje dotychczasowe mieszkanie. W najlepszej sytuacji są ci, którzy zdecydowali się na to przed boomem na polskim rynku nieruchomości, nabywając mieszkania po znacznie niższych cenach niż obecnie. Duży wzrost cen mieszkań sprawił, że nawet ostatnie spadki nie odbiją się mocno na ich sytuacji – oni i tak zarobią kilkadziesiąt procent. Nawet jeśli nieruchomość była kupiona na kredyt we franku szwajcarskim, to zysk z jej sprzedaży pokryje straty związane z osłabieniem złotego.

Przykład 1.

Home Broker założył, że klient X kupił na początku 2005 roku kawalerkę (30 mkw.) na warszawskiej Ochocie za 120 tys. PLN. (4 tys. PLN/mkw. – tak, eksperci podkreślają, że było to kiedyś możliwe). Na zakup zaciągnął kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim na 100 proc. wartości nieruchomości na okres 30 lat. Poniższa tabela pokazuje, że zarobi on na swoim mieszkaniu prawie 120 tys. PLN.

fot. mat. prasowe

Wartość mieszkania i wysokość kredytu w momencie zakupu i sprzedaży

Wartość mieszkania i wysokość kredytu w momencie zakupu i sprzedaży

Home Broker zakłada, że jego rodzina powiększyła się, postanowił więc kupić większe mieszkanie w tej samej lokalizacji. Kawalerkę udało się szybko sprzedać za 240 tys. PLN. Mógłby pewnie otrzymać nieco więcej, ale udało mu się znaleźć ciekawe, trzypokojowe mieszkanie (70 mkw.) za 540 tys. PLN, postanowił więc obniżyć cenę swojego mieszkania, aby szybciej je sprzedać. Ostatecznie po spłacie kredytu zostało mu prawie 120 tys. PLN, co wystarczy na 20-proc. wkład własny do nowego kredytu we franku szwajcarskim lub w euro. Eksperci zauważają, że jeżeli jednak zdecydowałby się na kredyt w złotych, pieniądze mógłby przeznaczyć np. na remont mieszkania lub także na wkład własny, co zapewniłoby mu niższe miesięczne raty.

Oczywiście, jak zauważa Home Broker, w jeszcze lepszej sytuacji są ci, którzy mają mieszkanie bez żadnego długu lub z kredytem na mniej niż 100 proc. wartości nieruchomości. Problem z głowy mają też osoby, które zaciągnęły kredyt w złotych – one co prawda płaciły przez ostatnie lata wysokie raty, ale ich poziom zadłużenia nie zwiększył się z powodu osłabienia złotego.

Eksperci uważają, że biorąc pod uwagę zapowiedzi kolejnych spadków cen mieszkań, można pomyśleć o zaczekaniu na jeszcze tańsze oferty. Należy pamiętać jednak, że wtedy wartość naszego obecnego mieszkania również będzie niższa.

W opinii Home Broker argumentem przemawiającym za zamianą mieszkania na większe jest przede wszystkim duża liczba mieszkań, w których możemy przebierać. W takiej sytuacji sprzedający, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, są bardziej chętni do negocjacji. Deweloperzy mogą zaproponować nam również wszelkiego rodzaju bonusy, jak na przykład wykończenie mieszkania gratis. Jednak według ekspertów za kilka miesięcy sytuacja może ulec zmianie, ponieważ deweloperzy wstrzymują większość nowych projektów, tak więc wybór mieszkań będzie mniejszy. Może też pojawić się więcej chętnych na zakup nieruchomości, którzy wstrzymywali się z podjęciem decyzji zakupowej, czekając na kolejne spadki.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: