eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Który kredyt walutowy jest opłacalny?

Który kredyt walutowy jest opłacalny?

2008-12-07 00:02


Na jaką walutę kredytu w takim razie powinna się zdecydować osoba chcąca teraz nabyć mieszkanie?

Która z walut jest najbardziej stabilna? Która w dłuższej perspektywie zapewnia najniższe obciążenie budżetu domowego? Odpowiadając na te pytania Credit House Polska posłużył się poniższym przykładem, który zakłada, że chcemy nabyć mieszkanie i potrzebujemy na ten cel 300 000 PLN. Kredyt zaciągamy na 30 lat.

fot. mat. prasowe

Przykład Credit House Polska

Przykład Credit House Polska

Z przedstawionych przez Credit House Polska danych wynika, iż jeśli chcielibyśmy teraz zaciągnąć kredyt i kierowalibyśmy się tylko i wyłącznie kryterium najniższej raty, powinniśmy wybrać kredyt w USD, a następnie CHF i EURO, a na końcu kredyt w PLN, w przypadku którego rata miesięczna jest najwyższa.

Jeśli pod uwagę weźmiemy dane historyczne odnośnie kursów walut i wskaźników LIBOR i EURIBOR sytuacja trochę się zmieni. Przy najgorszym scenariuszu, czyli wystąpienia jednocześnie najwyższego kursu do spłaty i najwyższej stawki wskaźników, najbardziej korzystną walutą jest PLN, a następnie CHF, EURO i na końcu USD.

Oczywiście, jak zaznacza Credit House Polska, najczarniejszy scenariusz w badanym przedziale czasowym dla żadnej z walut nie wystąpił. Z reguły bywało tak, iż w okresie wzrostu indeksów LIBOR i EURIBOR występował jednoczesny spadek kursów tych walut względem PLN. Z jednym wyjątkiem, jakim był październik 2008. (Z tego też powodu w tabeli Credit House Polska podał wskaźniki graniczne LIBOR i EURIBOR oraz kursy walut, które powodują zrównanie się kosztów obsługi kredytu indeksowanego do wybranej waluty obcej oraz kredytu w PLN.)

W ZŁOTÓWKACH CZY NIE?

Credit House Polska zauważa, że decydując się na kredyt w obcej walucie powinniśmy mieć świadomość, iż zaciągając zobowiązanie na 30 lat musimy liczyć się z sytuacją, iż zjawiska maksymalnych stóp procentowych i maksymalnych kursów mogą wystąpić jednocześnie. Dobrze więc byłoby zabezpieczyć pewien zapas gotówki, który posłużyłby do okresowej obsługi wyższych rat kredytu.

poprzednia  

1 ... 3 4

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.