eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Który kredyt walutowy jest opłacalny?

Który kredyt walutowy jest opłacalny?

2008-12-07 00:02

Przeczytaj także: Kredyty w euro wrócą do łask?


Credit House Polska podaje, że drugą zmienną wpływającą na koszt kredytu jest jego oprocentowanie, które składa się z dwóch składników: stałej marży oraz zmiennej stawki LIBOR (dla CHF i USD), EURIBOR (dla EURO) oraz WIBOR (dla PLN).

Sylwester Kowalski, Credit House Polska: - Z [...] danych wynika, iż oprocentowanie tych kredytów systematycznie malało od roku 2001 do roku 2004, by następnie zmienić tendencję na wzrostową, z którą mieliśmy do czynienia do października 2008. Inaczej trochę sytuacja wygląda w przypadku rodzimej waluty – przedstawiamy tu dane od roku 2003, który można uznać za pierwszy rok gdzie WIBOR przyjmuje wartości „normalne”, a nie wynikające ze zmian związanych z przejścia z gospodarki centralnie planowanej do gospodarki wolnorynkowej. Dla przykładu średnia wartość WIBORU w roku 2002 to 8,98% a w roku 2001 to aż 15,95%.

Jak zauważa Credit House Polska, wykresy dla wszystkich walut przyjmują kształt sinusoidalny, byłoby to pewnie lepiej widać, gdyby przedstawić dane z dłuższego okresu. Sinusoida nie jest przypadkowa i jest pewnym odzwierciedleniem sytuacji w gospodarkach USA, EUROLANDU, Szwajcarii i oczywiście Polski.

Z DOŁU DO GÓRY, Z GÓRY NA DÓŁ

Według ekspertów w każdej gospodarce następują po sobie okresu wzrostu i spowalniania. Regulują to m.in. stopy procentowe, które pobudzają gospodarkę (obniżanie stóp procentowych, przekłada się na większą dostępność kredytów) lub ją schładzają, aby nie doprowadzić do przegrzania (stopy rosną, a kredyt staje się trudniej dostępny).

fot. mat. prasowe

Średnie wartości 3-miesięcznych wskaźników LIBOR CHF, LIBOR USD, EURIBOR, WIBOR

Średnie wartości 3-miesięcznych wskaźników LIBOR CHF, LIBOR USD, EURIBOR, WIBOR

Z wykresu Credit House Polska "Średnie wartości 3-miesięcznych wskaźników LIBOR CHF, LIBOR USD, EURIBOR, WIBOR" wynika, iż dla trzech walut (USD, EURO, CHF) rok 2004 był rokiem najniższych stóp procentowych, po czym nastąpił wzrost, który jednocześnie nałożył się na trend spadkowy złotego. Spowodowało to, iż w latach 2006 – 2007 kredyty w PLN były tańsze niż te zaciągane w USD i niewiele droższe, niż te zaciągane w EURO i nawet CHF (różnica tylko 2p.p.)

Sylwester Kowalski, Credit House Polska: - W roku 2008 widać już wyraźne wyhamowanie wzrostu indeksów, spowodowane kryzysem i spowolnianiem gospodarki światowej. Wiele banków centralnych podjęło decyzje o obniżce stóp procentowych i rynki już zaczynają na te działania reagować spadkiem indeksów. Najwyraźniej widać to na przykładzie USD. Jednakże indeksy dla CHF i EURO również ulegają obniżeniu i ich wartości na koniec roku będą sporo niższe od średniej za rok 2008. Co do indeksu dla PLN to w przyszłym roku powinien on również ulec obniżeniu, jeśli tylko RPP zdecyduje się na następne obniżki stóp procentowych (ostatnia obniżka listopad 2008 z 6,00p.p. na 5,75p.p.).
Przeczytaj także: Jaki kredyt walutowy wybrać? Jaki kredyt walutowy wybrać?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: